Spór o nazwę pomidorów zakończy się w sądzie?

pomidor 2021 01 13 185943

Znany przebój  stał się przedmiotem sporu. Autor słów, śpiewanego przez Urszulę, utworu ,,Malinowy król” Marek Dutkiewicz sprzeciwia się sprzedaży pomidorów firmowanych tytułem jego piosenki. Taką nazwę swemu produktowi nadało Stowarzyszenie Malinowy Król z Międzyrzeca Podlaskiego, które zrzesza 30 producentów pomidorów malinowych z całego kraju.

Marek Dutkiewicz uważa, że wykorzystanie tytułu napisanej przez niego piosenki do nazewnictwa pomidorów jest niedopuszczalne. Jak twierdzi, ta sprawa ciągnie się bardzo długo. – Jeszcze za życia Romana Lipki, który był kompozytorem tego przeboju, dotknęła nas bardzo ta kwestia. Poczuliśmy się bardzo niekomfortowo. Znienacka „zaatakowały” nas w całej Polsce billboardy z napisem „Malinowy król”, ozdobione fotografiami pomidorów. Nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował, nikt nie próbował pozyskać naszej zgody na wykorzystanie tytułu. Pod skrzydła wzięła nas kancelaria prawna. Mamy znakomitą ekspertyzę profesora Jerzego Bralczyka, który zgadza się z nami i uważa, że nazwa „Malinowy król” może się kojarzyć tylko z tytułem naszego przeboju.

Stowarzyszenie Malinowy Król w 2019 roku zastrzegło znak graficzny Malinowy Król, jako oznaczenie swego produktu. – Stowarzyszenie nie ma sobie nic do zarzucenia – mówi jego prezes Rafał Zarzecki. – Hodujemy pomidory malinowe odmiany Tomimaru Muchoo. Pomidory malinowe były na rynku od zawsze, podejrzewam, że nawet wcześniej, niż powstała piosenka.

Ale dlaczego taka nazwa? – Ponieważ jest to pomidor malinowy. To w smaku połączenie pomidora z owocami malin. Tej piosenki nigdy wcześniej nie słyszałem, wymyślając tę nazwę. Na naszym sukcesie ludzie próbują podrobić pomidory malinowe innych odmian, dlatego nazwaliśmy je Malinowy Król. Tej nazwy nie da się zastrzec. Każdy może jej używać. My zastrzegliśmy tylko znak graficzny, a nie samą nazwę. To są przecież tak pospolite słowa. Czy można choćby zastrzec słowo król?

Marek Dutkiewicz starał się w 2004 roku o zastrzeżenie nazwy „Malinowy król”, ale doszło tutaj do pewnych formalnych perturbacji. – Ktoś sfałszował podpis pana Dutkiewicza na poczcie i odebrał zawiadomienie o potrzebie uzupełnienia braków formalnych. W tej sytuacji Urząd Patentowy nie mógł zarejestrować tej nazwy na jego rzecz i pozostawała ona w domenie publicznej. W 2019 Stowarzyszenie Malinowy Król wystąpiło o rejestrację takiego oznaczenia i je otrzymało. Ponieważ pan Dutkiewicz zgłasza tutaj zastrzeżenia, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć niezawisły sąd – mówi Adam Taukert, rzecznik Urzędu Patentowego RP.  

– Aktualnie wywiedliśmy w tej sprawie skargę na decyzje Urzędu Patentowego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie – mówi mecenas Jacek Nieszpaur, reprezentujący w tej sprawie Marka Dutkiewicza.

Jak poinformował mecenas Jacek Nieszpaur, na nazewnictwo pomidorów Malinowy Król nie zgadza się też żona kompozytora Romualda Lipki, Dorota Lipko. Ona również będzie domagać się rozstrzygnięcia sprawy w sądzie.

Utwór „Malinowy król” po raz pierwszy znalazł się na drugiej płycie Urszuli o takim samym tytule, wydanej w 1984 roku.

MaT / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version