Posłanka Marta Wcisło (na zdj.) wzywa prezesa Porozumienia Jarosława Gowina do wyciągnięcia konsekwencji wobec Teresy Bogackiej – szefowej struktur partii Porozumienie na Lubelszczyźnie oraz kanclerz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Posłanka Wcisło uzyskała informację, że na uczelni zostały zaszczepione osoby poza kolejnością, a wśród nich miała być Teresa Bogacka.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa posłanki Marty Wcisło w sprawie szczepień
– Nie może być tak, że są równi i równiejsi – mówi posłanka Marta Wcisło. – Prawo i przepisy powinny być stosowane wobec wszystkich obywateli w sposób jednakowy. Wystosowałam do Jarosława Gowina pismo, które prześlę dzisiaj (29.01), bo chciałabym, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Nikt nie powinien mieć problemów i czuć się poszkodowanym z powodu niespójnych i złych przepisów.
Posłanka Wcisło poinformowała również, że czeka na wyniki kontroli NFZ w tej sprawie.
Mimo wielu prób nie udało nam się skontaktować z Teresą Bogacką. Otrzymaliśmy natomiast informację od rzecznika WSEI, że wyjaśnienia zostały złożone w Ministerstwie Zdrowia.
O szczegółowe wyjaśnienia zwrócił się do Bogackiej także prezes Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. Według Polskiej Agencji Prasowej, Teresa Bogacka je już złożyła. Odpowiedź na nie ma być znana w poniedziałek. Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek powiedział wcześniej, że jeśli wyjaśnienia Bogackiej „nie będą satysfakcjonujące sprawa może trafić do sądu koleżeńskiego Porozumienia”.
Bogacka potwierdziła w rozmowie z portalem Onet.pl, że została zaszczepiona tydzień temu. Poinformowała ponadto, że uczelnia zgłosiła 257 studentów pielęgniarstwa oraz 16 pracowników i współpracowników związanych ściśle z tym kierunkiem studiów. – Studenci kierunku pielęgniarstwo oraz wykładowcy prowadzący zajęcia na tym kierunku, a także pracownicy administracyjni i techniczni mający ścisły związek z kształceniem na tym kierunku, mogli być zgłaszani do grupy zero – tłumaczyła w rozmowie z portalem Bogacka.
Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zwrócił się o wyjaśnienia w tej sprawie do dyrekcji Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, gdzie były przeprowadzane szczepienia. – Z otrzymanych, z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie wyjaśnień wynika, że lista osób zgłoszonych do szczepień przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie zawiera dane 257 studentów kierunku pielęgniarstwo i 16 osób pracowników bezpośrednio związanych z realizacją kształcenia na tym kierunku. Są to osoby uprawnione do zaszczepienia w ramach grupy zero – poinformowała rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek.
LilKa/PAP/WM/ToMa
Fot. Krzysztof Radzki