„Szczepienia to szansa, by życie wróciło do normy”. Chełm pomaga seniorom w rejestracji

dsc08240b 2021 01 15 182333

Chełm propaguje akcję Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Szczególnym wsparciem otoczeni zostali seniorzy powyżej 80 roku życia, bo to właśnie oni mogą z tej szczepionki skorzystać w pierwszej kolejności. Od dzisiaj (15 stycznia) mogą oni się już zapisywać na szczepienia.

Od 22 stycznia będą mogły się zarejestrować osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia seniorów powyżej 70 lat rozpoczną się 25 stycznia.

– Zorganizowaliśmy w Chełmie akcję bezpośrednich wizyt u seniorów, aby informacje o szczepieniach dotarły do jak największej liczby osób. Szczepienia mają pozwolić wrócić nam do normalnego życia sprzed pandemii, a właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na skutki choroby – mówi wiceprezydent Chełma, Janusz Cieszyński. – Seniorzy mogą zapisać się na szczepienie albo telefonicznie, albo przez Internet, albo bezpośrednio w przychodni. Ale wierzymy, że osobisty kontakt i uzyskanie informacji podczas wizyty pracownika Urzędu Miasta, to najlepszy sposób, żeby dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Ponadto część osób ma też dodatkowe potrzeby, dotyczące na przykład konieczności dowozu do punktu szczepień. Część z nich ma także pewne wątpliwości. I po to są ci odwiedzający, żeby te wątpliwości rozwiewać.

– Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie odwiedzali seniorów powyżej 80 roku życia w ich domach. Informowali o możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19. Przyjmowali również deklaracje zaszczepienia się. Ponadto miasto zaproponowało seniorom oraz osobom niepełnosprawnym możliwość dowiezienia ich do punktu szczepień. Z częścią seniorów pracownicy MOPR-u kontaktowali się telefonicznie. Jednak kontakt bezpośredni okazał się bardziej skuteczną formą informowania – mówi dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm, Monika Zaborek-Turewicz.

– Zaszczepienie jak najszerszej grupy Polaków to najlepszy sposób, aby uzyskać odporność społeczną i bezpieczeństwo nas wszystkich. To szansa na to, aby życie wróciło do normy – stwierdza Janusz Cieszyński.

– W Chełmie mamy ponad 2,5 mieszkańców powyżej 80 roku życia. Na dzisiaj już ponad 900 osób z tej grupy zadeklarowało chęć uczestnictwa w szczepieniach. Osobom tym pracownicy MOPR-u będą udzielać pomocy w zapisaniu się na konkretny termin. Nie jest to ostateczna liczba, bo część seniorów zapisze się samodzielnie – stwierdza Monika Zaborek-Turewicz.

Jak dodaje Jacek Cieszyński, szczepionka przeciw COVID jest bezpieczna. – W tym względzie najlepiej oprzeć się na opiniach autorytetów medycznych. Natomiast jeśli chodzi o przekonanie nieprzekonanych, najlepszy przykład dają ci, którzy już z tych szczepień skorzystali.

– Oczywiście, że się zaszczepię. Jestem pierwsza w kolejce. Potrzebuję żyć normalnie. Mam córkę w Niemczech i chcę ją odwiedzić. Nie mogę dłużej siedzieć w domu i uważam, że tylko szczepionka mnie uratuje. A jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo – ryzyko jest zawsze. Kto nie ryzykuje, ten nie żyje. Większym ryzykiem jest nieprzejęcie tej szczepionki – mówi jedna z chełmskich seniorek.

W Chełmie zostało zarejestrowanych 8 punktów szczepień. To: szpital wojewódzki przy ul. Szpitalnej 53B; Poradnia Lekarska “MEDICUS” przy ul. Szymanowskiego 9; SMILE przy al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 111; Same Dobre Apteki przy ul. Szpitalnej 47; „SURMED” al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 41C; PROF-MED. przy ul. Trubakowskiej 4; a także dwa punkty Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie przy ul. Wołyńskiej 11 i przy ul. Połanieckiej 11.

W Chełmie działa infolinia, gdzie pod numerem tel. 692 589 699 seniorzy mogą telefonicznie uzyskać informacje oraz zgłosić chęć udziału w szczepieniu przeciw COVID-19. 

CZYTAJ: Samorządy przygotowują pomoc w dowożeniu na szczepienia

Seniorzy mogą umawiać się termin szczepienia na trzy sposoby:

Pacjent, by zarezerwować termin szczepienia, będzie mógł po pierwsze zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

Drugim sposobem jest umówienie się elektronicznie z wykorzystaniem systemu E-rejestracji, dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany.

Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie się w punkcie szczepień.

– Po zarejestrowaniu się na szczepienie – przez infolinię, Internet czy w punkcie szczepień – należy wybrać miejsce szczepienia i wolny termin. Nie musi to być miejsce zameldowania. W rejestracji możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym jest nam wygodnie się zaszczepić. Dzień przed terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS przypominający – informował Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

LISTĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

ŁoM / opr. ToMa

Fot. nadesłane

Exit mobile version