Samorząd Województwa Lubelskiego rozpoczął prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji, dzięki któremu region może zyskać finansowe wsparcie z unijnego funduszu.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa „Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego”
Program ma na celu m.in. przekwalifikowanie pracowników i przywrócenie zniszczonym terenom wartości przyrodniczych. Plan opracowywany jest do 2030 roku i jest odpowiedzią na tak zwany „Zielony Ład”.
– Po raz pierwszy województwo lubelskie ma szansę, by otrzymać środki na zagospodarowanie obszaru związanego z działalnością Lubelskiego Węgla Bogdanka – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego Artur Soboń: – Województwo lubelskie ma szansę na to, aby otrzymać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli takiego funduszu, który ma stworzyć warunki do tworzenia rozwoju gospodarczego w sytuacji, w której ten przemysł wydobywczy – w przypadku województwa lubelskiego na terenie od Łęcznej po Chełm – przemysł w postaci wydobycia węgla kamiennego, zagospodarować te tereny w taki sposób, aby one nie traciły swoich funkcji społeczno-gospodarczych, aby zbudować nowy potencjał. Mówimy o gigantycznych pieniądzach, bo z punktu widzenia tego programu na dzisiaj mamy 3,8 miliarda euro plus 560 milionów złotych z polskiego budżetu. I to są środki, które chcielibyśmy aby trafiły do sześciu regionów, w tym województwa lubelskiego.
– Wierzę, że rzeczywiście będziemy mogli z tych środków realizować bardzo skutecznie nasze plany – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski: – Plany, które zostały zawarte po wielkich konsultacjach społecznych podczas przygotowania strategii rozwoju województwa lubelskiego. Przeprowadziliśmy już pierwsze konsultacje z firmą PWC, która jest firmą ekspercką, wybraną przez rząd. Pracujemy w ścisłej współpracy z kopalnią Bogdanka, z PGE Energetyka Dystrybucja i z innymi ważnymi podmiotami z województwa lubelskiego. Wierzę, że w konsekwencji ten lubelski Plan Sprawiedliwej Transformacji zakończy się sukcesem.
– Zespół zadaniowy na pewno opracuje plan, w którym postaramy się zadbać o każdy region, nawet ten najmniejszy, na którego terenie działania klimatyczne będą realizowane – mówi członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed: – Również jeśli chodzi o budżet województwa lubelskiego, na same inwestycje przeznaczyliśmy ponad 460 milionów złotych, również z tą myślą, żeby w tych regionach, które tego wymagają powstało jak najwięcej inwestycji, żeby pobudzić miejsca pracy, inwestorów, ożywić gospodarkę i tworzyć miejsca pracy.
Środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.
Łączny budżet Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to ponad 4,4 mld euro.
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. Piotr Michalski