Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji szansą na finansowe wsparcie dla regionu

pm sobon 200121 004 2021 01 20 184937

Samorząd Województwa Lubelskiego rozpoczął prace nad Terytorialnym Planem Sprawiedliwej Transformacji, dzięki któremu region może zyskać finansowe wsparcie z unijnego funduszu.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa „Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji dla Województwa Lubelskiego”

Program ma na celu m.in. przekwalifikowanie pracowników i przywrócenie zniszczonym terenom wartości przyrodniczych. Plan opracowywany jest do 2030 roku i jest odpowiedzią na tak zwany „Zielony Ład”.

– Po raz pierwszy województwo lubelskie ma szansę, by otrzymać środki na zagospodarowanie obszaru związanego z działalnością Lubelskiego Węgla Bogdanka – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych górnictwa węglowego Artur Soboń: – Województwo lubelskie ma szansę na to, aby otrzymać środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli takiego funduszu, który ma stworzyć warunki do tworzenia rozwoju gospodarczego w sytuacji, w której ten przemysł wydobywczy – w przypadku województwa lubelskiego na terenie od Łęcznej po Chełm – przemysł w postaci wydobycia węgla kamiennego, zagospodarować te tereny w taki sposób, aby one nie traciły swoich funkcji społeczno-gospodarczych, aby zbudować nowy potencjał. Mówimy o gigantycznych pieniądzach, bo z punktu widzenia tego programu na dzisiaj mamy 3,8 miliarda euro plus 560 milionów złotych z polskiego budżetu. I to są środki, które chcielibyśmy aby trafiły do sześciu regionów, w tym województwa lubelskiego.

– Wierzę, że rzeczywiście będziemy mogli z tych środków realizować bardzo skutecznie nasze plany – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski: – Plany, które zostały zawarte po wielkich konsultacjach społecznych podczas przygotowania strategii rozwoju województwa lubelskiego. Przeprowadziliśmy już pierwsze konsultacje  z firmą PWC, która jest firmą ekspercką, wybraną przez rząd. Pracujemy w ścisłej współpracy z kopalnią Bogdanka, z PGE Energetyka Dystrybucja i z innymi ważnymi podmiotami z województwa lubelskiego. Wierzę, że w konsekwencji ten lubelski Plan Sprawiedliwej Transformacji zakończy się sukcesem.

– Zespół zadaniowy na pewno opracuje plan, w którym postaramy się zadbać o każdy region, nawet ten najmniejszy, na którego terenie działania klimatyczne będą realizowane – mówi członek Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed: – Również jeśli chodzi o budżet województwa lubelskiego, na same inwestycje przeznaczyliśmy ponad 460 milionów złotych, również z tą myślą, żeby w tych regionach, które tego wymagają powstało jak najwięcej inwestycji, żeby pobudzić miejsca pracy, inwestorów, ożywić gospodarkę i tworzyć miejsca pracy.

Środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną skierowane na łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu.

Łączny budżet Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji to ponad 4,4 mld euro.

EwKa (opr. DySzcz)

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version