Unia Europejska: w lutym możliwe zatwierdzenie czwartej szczepionki przeciw COVID

szczepionka 2021 01 13 204617

– W lutym 2021 roku planowana jest autoryzacja w Unii Europejskiej czwartej szczepionki przeciw COVID-19 – potwierdzili brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej przedstawiciele Komisji Europejskiej. Chodzi o szczepionki firmy Janssen Pharmaceutica, należacej do koncernu Johnson & Johnson.

Szczepienia w Unii były jednym z tematów wideokonferencji ministrów zdrowia 27 krajów. Na razie w Unii do obrotu zostały dopuszczone preparaty Pfizer i BioNTech oraz Moderny, a pod koniec stycznia zatwierdzone mają zostać szczepionki firmy AstraZeneca.

– Pierwsze dawki szczepionki przeciw COVID-19 Janssen Pharmaceutica mogą być dostępne Unii Europejskiej od kwietnia, po zaaprobowaniu preparatu przez Europejską Agencję Leków (EMA) – podał z kolei w środę Reuters, powołując się na wysokiej rangi unijnego urzędnika. Rozmówca Reutera, który bierze udział w negocjacjach Unii Europejskiej z koncernami produkującymi szczepionki przeciw koronawirusowi, oznajmił też, że preparat ten, który będzie podawany w jednej dawce, może być dostępny w Unii Europejskiej 1 kwietnia.

– Jeszcze nie przezwyciężyliśmy pandemii, ale jest światełko w tunelu – mówiła po zakończeniu unijnej narady komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Wyraziła nadzieję, że w drugim kwartale tego roku na dobre ruszą duże dostawy szczepionek do krajów członkowskich. Zaapelowała też do unijnych państw o ściślejszą wymianę danych na temat szczepień, najlepiej dwa razy w tygodniu.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Polska czwartym krajem w Europie, jeśli chodzi o liczbę wykonanych szczepień

Na konferencji prasowej po unijnej naradzie padały pytania o dwustronne, bezpośrednie rozmowy prowadzone przez kraje członkowskie, między innymi Niemcy, z firmami farmaceutycznymi w sprawie dostaw szczepionek. – Jedność jest najlepszym rozwiązaniem dla nas wszystkich – podkreśliła Marta Temido, minister zdrowia Portugalii, kierującej teraz pracami Unii Europejskiej. Podobnego zdania jest unijna komisarz, która zamierza w tej sprawie wysłać listy do europejskich stolic.

We wtorek, 12 stycznia główna negocjatorka do spraw szczepionek w Komisji Sandra Gallina mówiła na spotkaniu z europosłami z komisji zdrowia, że w pierwszej kolejności zrealizowane muszą być dostawy do krajów członkowskich w ramach wspólnego, unijnego mechanizmu. Komisja informuje, że żadne, dwustronne umowy nie zostały podpisane, ale przyznaje, że niektóre kraje prowadziły rozmowy z koncernami.

RL / IAR / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version