1 stycznia 2020 roku na mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Decyzją Prezesa Rady Ministrów taki status przywrócono Gorajowi, w powiecie biłgorajskim oraz Kamionce w powiecie lubartowskim. Obie miejscowości straciły go w 1870 roku ukazem carskim za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.
Jak podkreślają mieszkańcy Goraja, na decyzję tę czekały całe pokolenia. – To powrót do historii, bo Goraj był najstarszym miastem w obecnym powiecie biłgorajskim. Byliśmy miastem już od 1405 roku. To kawał dziejów – mówi jedna z mieszkanek. – Wielu mieszkańców czekało, aby Goraj ponownie stał się miastem. Szkoda, że niektórzy nie mogli tego doczekać. Moja babcia zmarła w 2020 roku. Miała 98 lat. Pamiętam, że zawsze wracała do czasów, kiedy jej tato, a mój pradziadek, opowiadał, jak Goraj był miastem.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta w Goraju
– Mieszkańcy Goraja są dumni z historii swojej miejscowości, dbają o nią, przekazywana jest ona z pokolenia na pokolenie. Rozpiera nas duma, że znów jesteśmy miastem – stwierdza inny.
CZYTAJ: Nowe miasta w województwie lubelskim
– Goraj jest miastem dzięki mieszkańcom. To z ich inicjatywy przeprowadziliśmy stosowne konsultacje i złożyliśmy dokumenty – opowiada Antoni Łukasik, burmistrz Goraja. – Teraz wzrósł nasz prestiż. Mam nadzieję, że będzie on „punktował” również wśród potencjalnych inwestorów.
Co odzyskany status miasta może dać obecnemu Gorajowi?
– Będziemy się starać zmieniać oblicze naszej gminy. Mamy nadzieję też na nowe możliwości, choćby w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – stwierdza burmistrz.
– Liczę na to, że będzie nas teraz odwiedzało więcej osób, a gmina dostanie więcej funduszy na rozbudowę – dodaje jedna z mieszkanek nowego miasta.
– Mam nadzieję, że przyciągnie to inwestorów do miasta. Pod kątem przemysłowym Goraj nie stoi. Może coś się zmieni w tym zakresie. Mamy też nadzieję, że ruszy bardziej turystyka. Są tu piękne tereny Roztocza Zachodniego, lasy, wąwozy – dodają inni.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Kamionka odzyskuje prawa miejskie od 1 stycznia
Łącznie od dnia 1 stycznia 2021 roku w Polsce są 954 miasta.
TsF / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska