Wiceminister Piontkowski: W klasach nie ma obowiązku noszenia maseczek

pionktowski 2021 01 17 163452

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski (na zdj.) przypomniał w Polskim Radiu 24, że powrót najmłodszych uczniów do szkół odbywać się będzie w ustalonym reżimie sanitarnym. W poniedziałek 18 stycznia przywrócona zostaje nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Wiceminister Dariusz Piontkowski mówił, że w klasach lekcyjnych nie będzie obowiązku noszenia maseczek: – Jeżeli uczniowie przebywają ze sobą przez dłuższy czas w jednej przestrzeni, maseczki po kilku godzinach i tak nie zdadzą egzaminu. Ale wiem, że niektóre szkoły obowiązek noszenia maseczek w klasach wprowadziły i dyrektor placówki miał do tego prawo. Wydaje się natomiast, że w przestrzeniach wspólnych warto zastosować tego typu ochronę.

CZYTAJ: Od poniedziałku klasy 1-3 wracają do szkół

Dariusz Piontkowski podkreślił również, że dzieci z infekcją górnych dróg oddechowych w ogóle nie powinny przychodzić do szkoły: – Jeżeli nauczyciel lub inna osoba opiekująca się uczniami stwierdzi, że jedno z dzieci ma objawy, które mogą przypominać te, jakie daje infekcja koronawirusem, wówczas dziecko powinno być odizolowane od grupy w specjalnym pomieszczeniu. Takie pomieszczenie powinno być w każdej szkole. To może być na przykład gabinet pielęgniarski. Powinni wówczas zostać wezwani rodzice, aby to dziecko odebrać. I to oni kontaktują się z lekarzem.

CZYTAJ: Reżim sanitarny w szkołach. Opublikowano wytyczne

– Jeżeli lekarz stwierdzi, że może to być zarażenie koronawirusem, rozpocznie się dochodzenie epidemiczne ze strony sanepidu. To sanepid podejmuje decyzję czy cała klasa, czy tylko jej część powinny przejść na nauczanie zdalne – dodał wiceminister edukacji i nauki.

CZYTAJ: Najmłodsi z radością wrócą do szkół

Wiceminister Dariusz Piontkowski poinformował, że rodzice uczniów klas pierwszych mogą na chwilę wejść z dziećmi do szkoły. – Jeden rodzic może wejść do szatni, zachowując przy tym dystans 1,5 metra od innych osób. Natomiast już przy uczniach drugiej i trzeciej klasy wydaje się, że nie ma potrzeby, żeby rodzice wchodzili do szkoły. Powinni tylko odprowadzić ucznia do drzwi, a dziecko już samo trafi do szatni i sobie poradzi.

Daniusz Piontkowski podkreślał, że należy tak zorganizować pracę w szkole, by nauczyciele- seniorzy byli chronieni: – W przypadku jeżeli możliwe jest takie zorganizowanie zajęć, by najstarsi nauczyciele nie musieli bezpośrednio kontaktować się z uczniami, zalecamy to rozwiązanie. Natomiast nie wszędzie da się to w ten sposób zorganizować.

Dariusz Piontkowski powiedział również, że szczepienie nauczycieli przed ustaloną wcześniej kolejnością wiekową jest rozważane przez rząd. – Jest rozpatrywany taki wariant, aby nauczyciele, którzy już pracują stacjonarnie, byli zaszczepiani w pierwszej kolejności po grupach osób najstarszych.

Rozporządzenie o powrocie do nauczania stacjonarnego najmłodszych uczniów dotyczy wszystkich rodzajów szkół podstawowych, a więc także szkół specjalnych czy jednostek pomocy społecznej. W placówkach specjalnych do szkół mogą wrócić także uczniowie z klas IV-VIII pod warunkiem, że taką decyzję podejmie dyrekcja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały wytyczne dla szkół. Zgodnie z nimi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji. Wśród zaleceń dla uczniów i nauczycieli znalazły się między innymi: częste mycie rąk, pobyt na świeżym powietrzu i wietrzenie sal lekcyjnych, a uczniowie powinni korzystać z własnych przyborów szkolnych.

Starsze roczniki natomiast pozostaną w domach przynajmniej do 31 stycznia.

RL / IAR / opr. ToMa

Fot. @MEIN_GOV_PL

Exit mobile version