Wojewoda o organizacji szczepień populacyjnych przeciw COVID-19 w regionie

woj 2021 01 12 171310

18 stycznia rozpoczynają się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Na Lubelszczyźnie do wyszczepienia jest ponad 40 placówek prowadzonych przez starostwa powiatowe oraz blisko 20 placówek prywatnych.

Za szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej odpowiedzialne będą specjalne mobilne zespoły. Każdej placówce przypisany będzie konkretny punkt szczepień. W niektórych przypadkach będą to POZ-y, a w innych – szpitale węzłowe.

– Szczepienia będą prowadzone we wszystkich rodzajach DPS-ów w naszym regionie – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Zarówno w tych, które są prowadzone przez starostwa powiatowe, a jest ich w województwie lubelskim 46, i 20 placówek prywatnych. Czyli zespół, który szczepi, przemieszcza się do danego DPS-u i tam dokonuje szczepień tych mieszkańców, którzy wyrażają chęć zaszczepienia się.

Szczepienia pensjonariuszy mają potrwać do 22 stycznia. Wtedy też ma się rozpocząć rejestracja na szczepienia osób powyżej 70 roku życia. Rejestracja seniorów powyżej 80 lat ruszy kilka dni wcześniej, 15 stycznia. Wszyscy seniorzy dostaną automatyczne skierowania na szczepienia.

– Mimo wszystko, osoby starsze powinny same się zarejestrować – mówi wojewoda Lech Sprawka: – Ta rejestracja składa się jakby z trzech elementów. Po pierwsze, jest to deklaracja zaszczepienia się, po drugie – wyboru punktu szczepienia, a po trzecie – ustalenia terminu szczepienia. Na dzień przed ustalonym terminem mieszkaniec otrzyma informację SMS-em, przypomnienie o terminie szczepienia.

Seniorzy mogą zarejestrować się na trzy sposoby: poprzez internetowe konto pacjenta, dzwoniąc pod numer 989 lub dzwoniąc do najbliższej placówki POZ, w której chcą być zaszczepieni. Szczepienia zarejestrowanych seniorów mają się rozpocząć 25 stycznia.

– Jeżeli poziom dostawy będzie zrealizowany tak, jak został uzgodniony na poziomie Unii Europejskiej, z rozdziałem na poszczególne państwa, to oznacza, że grupa zerowa będzie wyszczepiona do końca stycznia, natomiast grupa seniorów i pensjonariuszy domów pomocy społecznej będzie zaszczepiona do końca pierwszego kwartału.

A co z pozostałymi osobami z pierwszego etapu szczepień, czyli na przykład nauczycielami czy przedstawicielami służb mundurowych?

– Gdyby poziom dostaw był na tym samym poziomie, jak w tej chwili jest deklarowany, czyli 6 milionów dawek, to oznacza zaszczepienie 3 milionów mieszkańców w skali całego kraju, wówczas w drugiej połowie marca, bądź na przełomie marca i kwietnia, rozpocznie się proces rejestracji kolejnych grup: nauczyciele, służby mundurowe i osoby po 60 roku życia – mówi Lech Sprawka.

Ważną informacją jest również ta, że osoby niepełnosprawne lub osoby starsze mają być dowożone do poszczególnych punktów szczepień: – To zadanie będzie realizowane przez gminy – mówi wojewoda Lech Sprawka: – W tym celu gminy od 15 stycznia uruchomią infolinię dla mieszkańców własnej gminy, na którą mieszkańcy będą dzwonić z zapotrzebowaniem na tego typu transport.

Organizacja transportu ma być wspierana z funduszu covidowego.

Szczegóły dotyczące szczepień na stronie gov.pl w zakładce szczepienia.

MaTo (opr. DySzcz)

Fot Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie/ FB

Exit mobile version