Lubelszczyzna przygotowuje się na ewentualne załamanie pogody. Sprawdzanie łączności, możliwość użycia wojska oraz zapewnienie drożności dróg – o tym między innymi rozmawiano podczas dzisiejszego (07.01) spotkania Sztabu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Lublinie.
Część mediów zapowiadała, że wkrótce mogą się pojawić obfite opady śniegu i siarczyste mrozy. Jednak synoptycy są bardzo ostrożni w formułowaniu prognoz o nadchodzącym załamaniu pogody i mówią jedynie tylko o pewnym ochłodzeniu w połowie przyszłego tygodnia.
Mimo tego służby wojewody wolą być ostrożne i przygotowują się na najgorsze. – Na pewno będziemy gotowi – zapewnia wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Ze swojej strony zarządziłem przeprowadzenie próby łączności alarmowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z wojewódzkim Wydziałem Zagrożenia Kryzysowego w czasie weekendu, żebyśmy przez siedem dni w tygodniu mieli stałą łączność, będącą niezmiernie ważnym elementem w sytuacji krytycznej.
Wojewoda nie wyklucza też wykorzystania wojska, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. – Przypomnieliśmy procedury uruchomienia dodatkowych sił i środków, jeśli dotychczasowe są niewystarczające na poziomie powiatu. W takim przypadku przewidujemy ewentualne zaangażowanie wojska do odśnieżania czy też dodarcia do miejscowości odciętych przez opady śniegu – wyjaśnia Lech Sprawka.
Drugim tematem poruszanym podczas posiedzenia Sztabu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego była ptasia grypa. W jednej z hodowli w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim padło ponad 90 procent indyków ze stada liczącego blisko 30 tysięcy ptaków.
– Obszary zapowietrzone i zagrożone ptasią grypą występują na terenie powiatów radzyńskiego i bialskiego. W tej chwili usuwane są pozostałości padłych indyków, oczyszczane są kurniki. Wszystkie czynności w tym względzie przebiegają zgodnie z planem – informuje wojewoda. – Za padłe sztuki jest rodzaj zapomogi w wysokości minimum 70% ich wartości rynkowej. Na razie nie ma potrzeby utylizacji żywych ptaków. Jest nadzieja, że ptasia grypa nie rozprzestrzeni się na inne kurniki, ponieważ znajdują się one w dalszej odległości.
CZYTAJ: Kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie
Na obszarze zapowietrzonym został wprowadzony zakaz wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków oraz ssaków utrzymywanych w gospodarstwach bez zgody właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii. A w obszarze zagrożonym między innymi organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki.
Obszar zapowietrzony obejmuje: w gminie Wohyń – miejscowość Lisiowólka i część miejscowości Ostrówki oraz Bojanówka; w gminie Radzyń Podlaski – miejscowość Kolonie Ustrzewskie, w gminie Drelów – miejscowość Aleksandrówka.
Natomiast obszar zagrożony: Radzyń Podlaski;
– w gminie Wohyń – miejscowości Wohyń, Ossowa ,Bezwola, Planta, Branica Suchowolska, Zbulitów Mały;
– w gminie Radzyń Podlaski – miejscowości Branica Radzyńska, Branica Radzyńska Kolonia, Zbulitów Duży, Marynin, Stasinów, Ustrzesz, Radowiec, Białka, Bedlno Radzyńskie, Płudy, Siedlanów;
– w gminie Komarówka Podlaska – miejscowości Przegaliny Duże, Brzeziny, Przegaliny Małe;
– w gminie Kąkolewnica – miejscowości Turów, Zosinowo, Żakowola Radzyńska, Jurki, Żakowola Poprzeczna, Żakowola Stara;
– w gminie Drelów – miejscowości Worsy, Szóstka, Wólka Łózecka i Łózki.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum