Zamiast szczepionki – zastrzyk gotówki. Rusza leczenie gospodarki ze skutków pandemii

euro 96289 1920 2021 01 19 192207

W Polsce rozpoczęły się konsultacje dotyczące wykorzystania unijnych pieniędzy przeznaczonych na odbudowę gospodarki po pandemii. Jak na unijnym wsparciu skorzysta województwo lubelskie?

Rozpoczyna się leczenie gospodarki ze skutków pandemii koronawirusa. Zamiast szczepionki będzie zastrzyk gotówki.

– Polsce przypadło 76 miliardów euro, czyli ponad 350 miliardów zł – mówi premier Mateusz Morawiecki. – Te środki powinny być zagospodarowane w najlepszy możliwy sposób dla dobra Polski i przeznanaczone na utrzymanie miejsc pracy i tworzenie nowych, innowacyjnych. Takich, które spowodują, że młodzi ludzie, którzy chcą pracować w zgodzie ze swoim wykształceniem, będą mogli tutaj znaleźć pracę bez konieczności migrowania.

– Województwo lubelskie otrzyma jeden z największych zastrzyków finansowych: 1 mld 800 mln euro – informuje wicemarszałek województwa Michał Mulawa. – Już wiemy, że algorytm podziału środków jest dla regionu lubelskiego bardzo korzystny. To ogromna szansa na rozwój regionu, to ogromna szansa na to, aby wreszcie dogonił on bogatsze województwa. To może być impuls do rozwoju dla lubelskiej gospodarki tak dotkniętej pandemią koronawirusa.

– Te środki finansowe będą dystrybuowane w formie konkursowej i pozakonkursowej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, tak, jak to było w latach poprzednich. Będziemy przede wszystkim realizować inwestycje infrastrukturalne, jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową, infrastrukturę kolejową. Będziemy realizować również część dużych inwestycji, które znajdą się na liście inwestycji strategicznych regionu lubelskiego. Ale ta lista i jej publikacja dopiero przed nami. Spora część tych środków finansowych trafi do samorządów, ale spora część trafi również do przedsiębiorców. Również sporo inwestycji zostanie zrealizowanych w ramach instytucji medycznych; w ramach szpitali nie tylko wojewódzkich, ale również powiatowych. Pandemia pokazała, jak ważna jest służba zdrowia, dlatego również tam planujemy inwestycje – wyjaśnia Michał Mulawa.

Teraz trzeba w każdym z regionów w Polsce przeprowadzić konsultacje. Odbędą się one również w województwie lubelskim.

– Zakładamy, iż pieniądze dostępne w ramach polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w obszarze innowacji i przedsiębiorczości, cyfryzacji, ochrony środowiska, energetyki, infrastruktury transportowej, ochrony zdrowia, edukacji i spraw społecznych, a także zintegrowanych inwestycji terytorialnych – wyjaśnia Piotr Budyńczuk, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. – Przypominam również, iż od dzisiaj (19.01) trwają regionalne spotkania konsultacyjne projektu umowy partnerstwa, a przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej spotkają się z przedstawicielami naszego województwa 29 stycznia.

Konsultacje umowy partnerstwa potrwają do 22 lutego. Pieniądze będą dostępne w latach 2021-2027.

TSpi / Gra

Fot. pixabay.com

Exit mobile version