#Zamoscnieoczywisty – nietuzinkowo o mniej znanych perełkach miasta

zamosc 2 2021 01 27 202658

#Zamoscnieoczywisty – to nowy internetowy cykl Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, w ramach którego prezentowane jest mniej znane oblicze miasta. Celem jest pokazanie tych miejsc na mapie Zamościa, których na co dzień nie dostrzegają mieszkańcy, ani nie znają turyści, a które również – jak zapewniają pracownicy ZCI – są warte uwagi.

– Podczas wycieczek z przewodnikiem zazwyczaj pokazujemy turystom taki oczywisty Zamość. Przedstawiamy między innymi Stare Miasto, najważniejsze zabytki, architekturę. Natomiast nie pokazujemy miejsc oddalonych trochę od Starego Miasta. Stąd właśnie pomysł na ten cykl – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu, Joanna Liberadzka-Duras.

– W cykl zaangażowani są wszyscy pracownicy naszej placówki – zaznacza pracownik Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Mirosław Olborski. – Każdy z nas przechadzając się po mieście spojrzał na nie innym okiem i dał swój pomysł na część projektu. Wszyscy robimy zdjęcia, szukamy informacji na temat tych ciekawych miejsc. Wszystko po to, żeby móc przekazać je mieszkańcom w nietuzinkowy sposób. Pierwszy obiekt to drewniana wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Partyzantów. Powstała ona na początku XX wieku jako zbiornik na wodę. Oryginalnie znajdowała się troszkę głębiej ulicy. Natomiast podczas budowy nowych budynków mieszkalnych została przeniesiona – dodaje.

– Wieża ciśnień jest wkomponowana w nowoczesną architekturę. Czasami zdarza się, że osoby przejeżdżające czy przechodzące obok nie wiedzą, czym w przeszłości był ten obiekt. Chcieliśmy to pokazać – opowiada Liberadzka-Duras. – Kolejne zabudowania z naszego cyklu będą odkrywać takie perełki – dodaje. 

– W dzisiejszym (27.01) odcinku naszego cyklu pokazujemy dom czynszowy znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego 13 – tłumaczy Olborski. – Jest to pierwszy w Zamościu komunalny budynek mieszkalny, który powstał według projektu inżyniera Goldsteina – dodaje.

– To budynek, w którym podczas II wojny światowej mieszkali Niemcy – podkreśla pracownik informacji turystycznej, a także przewodnik po Zamościu i Roztoczu Arkadiusz Dużyński. – Obecnie znajdują się tam różnego rodzaju usługi. Natomiast jeśli chodzi o budynki, które w rejonie nowego miasta można pokazać, to chociażby dawny browar na ulicy Listopadowej. Ten browar produkował od 6 do 10 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Budynek nadal stoi – dodaje. 

Cykl można śledzić na facebookowym fanpage’u oraz na instagramowym profilu Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu. Pracownicy zapowiadają, że codziennie będą pojawiać się tam nowe ciekawe miejsca.

AlF / opr. PaW

Fot. Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej w Zamościu Facebook

Exit mobile version