W cyklu Alfabet lubelski, w którym Jarosław Cymerman opowiada o miejscach, ludziach i wydarzeniach ważnych dla przeszłości miasta, tym razem K jak Kawiarnie. Kawiarnie na przełomie XIX i XX wieku były nie tylko miejscem codziennych spotkań mieszkańców, ale także ośrodkami życia artystycznego i kulturalnego. Lubelscy artyści i dziennikarze spotykali się m.in. u Semadeniego w ramach posiedzeń Loży Wielkiego Uśmiechu i dobrze się bawili (bywało, że kosztem gości).
Bogusław Wróblewski przejrzy najnowszy (1/2021) numer kwartalnika Akcent i zaprosi na spotkanie promujące pismo. Odbędzie się ono 11 marca w Radiu Lublin.
W czasie, w którym podróże odbywamy przede wszystkim wirtualnie, wrócę do rozmowy, jaką odbyłam kiedyś w Teatrze Starym z Marią Pomianowską. Skrzyżowanie Kultur to nie tylko nazwa festiwalu, którym kieruje. Na skrzyżowaniu kultur najłatwiej zastać prof. Pomianowską, multiinstrumentalistkę, kompozytorkę, wokalistkę i pedagoga. Jak brzmi zrekonstruowana przez nią staropolska suka biłgorajska, na której zagrała na dworze cesarza Japonii? Co łączy polską muzykę ludową z tą z Pakistanu, Senegalu czy Korei? A przy okazji tej rozmowy zapraszam też do obejrzenia plansz z wystawy „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia – warsztaty budowy suki biłgorajskiej”, którą przygotowały Warsztaty Kultury w Lublinie.
Najnowszy (1/2021) numer kwartalnika Akcent przejrzy w studiu „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” jego założyciel i redaktor naczelny Bogusław Wróblewski.
Po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Fot. polona.pl