ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości

Akt oskarżenia w sprawie zabicia wilka Kosego. „Mamy do czynienia z precedensem”

18 lutego 2021 / 17:28
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Rejonowego w Zamościu akt oskarżenia w sprawie zastrzelenia wilka Kosego – przywódcy stada wilków żyjących na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Martwe zwierzę znaleziono we wrześniu 2019 roku w pobliżu miejscowości Żurawnica w gminie Zwierzyniec. 

Wilk Kosy miał rany postrzałowe jamy brzusznej. Przyczyną śmierci były liczne obrażenia narządów wewnętrznych i krwawienie. W styczniu 2021 roku został zatrzymany 42-latek z powiatu biłgorajskiego, podejrzany o uśmiercenie wilka.

CZYTAJ: Po rocznym śledztwie schwytano 42-latka, który zastrzelił wilka

– Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, prokurator Artur Szykuła. – Podejrzany usłyszał zarzut spowodowania zniszczenia w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach poprzez bezprawny odstrzał z broni palnej pozostającego pod ścisłą ochroną gatunkową samca wilka o imieniu Kosy, który był samcem alfa i przewodził stadu wilków bytującemu w Roztoczańskim Parku Narodowym, co w efekcie doprowadziło do rozpadu stada. Podejrzany usłyszał również zarzut zatajenia prawdy, co do faktu zastrzelenia przez siebie samca wilka o imieniu Kosy podczas składania zeznań w prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu śledztwie.

Wilk Kosy był objęty badaniami naukowymi prowadzonymi przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Celem badań jest między innymi lepsze poznanie i ochrona tych zwierząt.

CZYTAJ: Zastrzelenie roztoczańskiego wilka zahamowało ważny projekt badawczy

– Jesteśmy bardzo zadowoleni i mile zaskoczeni konsekwencją zamojskiej prokuratury – przyznaje prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, dr hab. Sabina Nowak. – Na pewno będziemy śledzić przebieg całej sprawy z dużą uwagą i czekać na wyrok, który będzie elementem mocno odradzającym łamanie prawa i zabijanie wilków, bo zrobił się to bardzo poważny problem w Polsce. 

– Mamy do czynienia z precedensem, bo sprawy dotyczące kłusownictwa nieczęsto kończą się znalezieniem sprawcy – zaznacza dr Przemysław Stachyra z Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Tym bardziej jest to dobry prognostyk na przyszłość, że jednak takie sprawy udaje się wyjaśniać. Pozostaje kwestia tego, jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte. To już jest w gestii sądu. Dla nas jest istotne, że sprawca został odnaleziony i zostały mu postawione zarzuty oparte na mocnych dowodach. Czekamy na rozstrzygnięcie, które w perspektywie czasu przyniesie inne spojrzenie na wilki i inne traktowanie tego gatunku – na pewno nie przez pryzmat działań, które są zabronione prawnie. 

– Trudno oszacować skalę kłusownictwa – mówi dr hab. Sabina Nowak. – Tylko niewielki procent zastrzelonych wilków jest odnajdywany, ponieważ najczęściej są ukrywane gdzieś w lesie. W zeszłym roku udało nam się odnaleźć 13 zastrzelonych wilków w Polsce. Biorąc pod uwagę, jak mała jest wykrywalność takich zdarzeń, jesteśmy przekonani, że to tylko czubek góry lodowej. 

– Ustalenie sprawcy tego czynu wymagało przeprowadzenia szeregu czynności procesowych – mówi prokurator Artur Szykuła. – Chodzi tu między innymi o wywoływane opinie z zakresu badań genetycznych, a także opinie z zakresu badania broni palnej i amunicji. Rzeczywiście postępowanie było dosyć skomplikowane i, co za tym idzie, długotrwałe. Szczęśliwie udało się to zrobić. 

Obecnie prokuratura oczekuje na wyznaczenie terminu rozprawy. Za zarzucane czyny podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

AlF/WM

Fot. Facebook Stowarzyszenie dla Natury “Wilk”

Akt oskarżenia w sprawie zabicia Wilka Kosego. „Mamy do czynienia z precedensem”
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Akt oskarżenia w sprawie zabicia Wilka Kosego. „Mamy do czynienia z precedensem”
Tagi: infoprokuraturaprzemysław stachyraroztoczański park narodowy
Następna wiadomość

Padwa Zamość i Azoty Puławy gospodarzami 1/8 finału MP juniorów

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci 48-latka zagryzionego przez psy
  • W Stawach Echo nie powinno zabraknąć wody. W czerwcu rusza kąpielisko [ZDJĘCIA]
  • Jest akt oskarżenia w sprawie zastrzelenia wilka Kosego
  • Ryś Horaj przepłynął Wisłę. Obecnie penetruje Puszczę Świętokrzyską
  • Zastrzelenie Kosego było też ciosem dla nauki

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset