– Był człowiekiem dialogu i budowniczym mostów pomiędzy Bogiem i człowiekiem – tak zmarłego 10 lat temu arcybiskupa Józefa Życińskiego wspomina metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik (na zdj.).
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem Jana Pawła II trwa konferencja poświęcona działalności i osobowości byłego metropolity lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL.
CZYTAJ: Konferencja z okazji 10. rocznicy śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego
– Dziesięć lat temu dotarła do nas zaskakująca i bardzo smutna wiadomość o odejściu arcybiskupa Józefa Życińskiego – mówi arcybiskup Stanisław Budzik. – Mówiono, że odszedł człowiek głębokiego serca i gorącego umysłu. Był życzliwy i ufny wobec każdego, ale z drugiej strony bezkompromisowy wobec fałszu i zła. Był człowiekiem dialogu, umiał nawiązać kontakt z ludźmi różnych wyznań i religii, z przedstawicielami wielu środowisk, z wyznawcami rozmaitych poglądów społecznych i politycznych. Był prawdziwym budowniczym mostów pomiędzy Bogiem a człowiekiem, pomiędzy wiarą a rozumem, między nauką i religią.
Dawnego metropolitę lubelskiego oraz Wielkiego Kanclerza KUL wspominają także jego studenci i współpracownicy. – Pewnego razu postanowiłam wręczyć mu moją świeżo wydaną książkę, było to tłumaczenie Traktatów teologicznych Boecjusza – mówi profesor Agnieszka Kijewska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – W trakcie Rady Wydziału wyjął swoje czarne pióro i czarnym atramentem zaczął coś kreślić na mojej nobliwej, stonowanej książce. Radykalny kontrast koloru mojej książki z czarnymi podkreśleniami nasunął mi taką myśl, że oto ksiądz arcybiskup niszczy zewnętrzną szatę mojego dzieła po to, aby ocalić to, co jest zawarte w środku. To bardzo znamienny jego rys.
Jednym z osiągnięć arcybiskupa Józefa Życińskiego było pozyskanie pieniędzy na remonty lubelskich świątyń. Wieloletni ekonom archidiecezji lubelskiej ksiądz Tadeusz Pajurek wspomina, że – gdy podczas jednego z codziennych spotkań zaproponował arcybiskupowi Życińskiemu starania o fundusze europejskie na odnowę zabytków kościelnych – ten bez wahania się zgodził. – Był bardzo odważny przy podejmowaniu decyzji ekonomicznych – mówi ksiądz Tadeusz Pajurek. – Bez zastanowienia powiedział: „Ja wyrażam zgodę, tylko czy damy radę zgromadzić środki własne?” Odpowiedziałem, że przy mobilizacji wiernych, mamy szansę. I w tym czasie zostało wyremontowanych wiele zabytkowych budynków: kościołów, kaplic, katedra, archiwum diecezja, Wieża Trynitarska, Biskupiak.
Ksiądz arcybiskup Józef Życiński od 1997 roku sprawował funkcję metropolity lubelskiego i jednocześnie urząd Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zmarł nagle 10 lutego 2011 roku – w wieku 62 lat w Rzymie.
CZYTAJ: Mija 10 lat od śmierci arcybiskupa Józefa Życińskiego
Konferencję poświęconą przesłaniu arcybiskupa można śledzić za pośrednictwem strony internetowej KUL. Zakończy ją msza święta w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego, która zostanie odprawiona w lubelskiej archikatedrze o godz. 19.00. Transmisję będzie można obejrzeć na stronie i Facebooku Radia Lublin.
MaK/WM
Fot. archiwum