Biała Podlaska: na sfinalizowanie rozbudowy siedziby Polskiego Związku Głuchych brakuje niemal 400 tysięcy zł

img 20210215 092302 2021 02 15 184718

Blisko 400 tysięcy złotych brakuje na sfinalizowanie rozbudowy siedziby Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej. Koszty inwestycji to 1 mln 200 tys. zł.

W budynku przy ulicy Sienkiewicza mieści się Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami. Polski Związek Głuchych, pod który podlega ośrodek inwestycję rozpoczął w 2019 roku nie mając w pełni zabezpieczonych na to środków.

– Inwestycja jest już prawie ukończona – mówi prezes Polskiego Związku Głuchych w Lubelskim Centrum Medycznym Jowita Władyczuk: – Brakuje nam drobnych elementów na zewnątrz. Dobudowywaliśmy część, w której znajduje się sześć nowych gabinetów, zmieniliśmy wejście, w starej części wykonaliśmy elewacje. Wewnątrz również przeprowadzony był remont w postaci malowania i odświeżenia pomieszczeń.

Dlaczego rozbudowa siedziby została rozpoczęta bez zabezpieczonych środków? – Zmusiły nas do tego też i okoliczności, zmieniająca się sytuacja pandemiczna, jak i zaplecze lokalowe, którym dysponowaliśmy przy ul. Kąpielowej 9. Było tam za mało pomieszczeń na ilość przyjmowanych przez nas dzieci i wykonywanych usług – mówi Jowita Władyczuk.

– Składaliśmy przeróżne pisma i wnioski do ministerstw, organizacji pozarządowych, placówek, które ogłaszały konkursy dla organizacji pozarządowych na wsparcie działań na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych – mówi Jowita Władyczuk: – Z niektórych miejsc rzeczywiście udało się skorzystać. Poza tym otrzymywaliśmy wsparcie nawet w postaci jakichś materiałów budowlanych, pracy fizycznej osób czy też bialskich przedsiębiorstw. Dalej poszukujemy tych środków.

Na terenie siedziby Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej funkcjonuje Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami. Działalność ośrodka chwalą rodzice niepełnosprawnych dzieci: – Jestem rodziną zastępczą specjalistyczną. Do placówki uczęszczało kilkoro moich podopiecznych. Zaczęliśmy korzystać ok. 12 lat temu. Dzieci, które przebywają w mojej rodzinie, korzystają z pomocy logopedycznej, z integracji sensorycznej. Praktycznie jeden ośrodek, w którym dzieci z jakąkolwiek wadą słuchu mogą korzystać.

– Zajmujemy się nie tylko problemami ze słuchem, ale też problemami z zaburzeniami mowy, jak również ze sprzężonymi niepełnosprawnościami. Nasza placówka oferuje kompleksową opiekę: pedagogiczną, psychologiczną, logopedyczną. Dzięki różnorodności tych zajęć stymulowany jest odpowiednio rozwój tych dzieci. Widoczne są też efekty. Żadnych odpłatności za zajęcia nie są pobierane – mówi Jowita Władyczuk.

Co z firmami, które wykonały tu inwestycje, a nie dostaną zapłaty jeżeli nie uda się zebrać funduszy? – Nie ma takiej opcji. W miarę swoich możliwości regulujemy nasze zobowiązania. Jesteśmy cały czas w kontakcie z tymi firmami. Są one wyrozumiałe i znają naszą sytuację – podkreśla Jowita Władyczuk.

Z pomocy Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami w Białej Podlaskiej korzysta blisko 300 podopiecznych.

Polski Związek Głuchych prowadzi zbiórkę na pokrycie kosztów inwestycji. Do zebrania jest 400 tys. zł

MaT (opr. DySzcz)

Fot. Małgorzata Tymicka

Exit mobile version