Biomed Lublin chce zwiększyć produkcję leku na raka

laboratory 3827745 1920 2021 02 17 191258

Lubelska spółka Biomed pozyskała inwestora na rozwój produkcji leku Onko BCG stosowanego w leczeniu nieinwazyjnego nowotworu pęcherza moczowego. Firma podpisała umowę z zagranicznym inwestorem (APOGEPHA Arzneimittel GmbH) na kwotę 4,5 miliona euro. Umowa ma zapewnić finansowanie wkładu własnego do pozyskania dotacji unijnych.

– Realizacja inwestycji związanej z budową nowego zakładu produkcyjnego pozwoli na zwiększenie  wydajności o ok. 210 tys. opakowań rocznie, co oznacza niemal siedmiokrotne zwiększenie potencjału wytwórczego tego produktu. Naszą ambicją jest zintensyfikowanie mocy wytwórczych Onko BCG do ok. 300 tys. opakowań rocznie, a posiadając odpowiednią infrastrukturę spółka może prowadzić na posiadanym przez nią terenie, w zależności od potrzeb, dalszą rozbudowę zdolności produkcyjnych do ponad 1 mln opakowań – wyjaśnia Piotr Fic, p.o. prezesa Biomedu Lublin S.A.

Obecnie Biomed produkuje 36 tys. opakowań tego leku rocznie. Jednak wciąż występują jego niedobory. Jak stwierdza spółka, informacje o okresowej niedostępności tego preparatu można znaleźć w raportach z całego świata.

Onko BCG jest używany jest jako alternatywa lub wsparcie chemioterapii. Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że roku zapada na niego ponad 570 tysięcy osób. Według przewidywań lekarzy liczba ta będzie rosnąć.

Biomed oczekuje także na wyniki badań klinicznych Immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2. Te trwają między innymi w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

ElKa/WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version