Od Kaszub przez Lubelszczyznę aż po Ukrainę trwa czytanie dzieł Oskara Kolberga. Wydarzenie ma uczcić obchodzony dziś (9.02) Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.
W akcję zaangażowali się naukowcy, ale także skanseny, muzea i miłośnicy folkloru – mówi etnolożka dr hab. Mariola Tymochowicz, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego: – Żebyśmy przypomnieli sobie postać wybitnego etnografa, czyli Oskara Kolberga. Do tej pory tak naprawdę chyba żadnemu badaczowi nie udało się aż tak wiele osiągnąć i tak dużego obszaru przebadać, jak to, co dokonał Kolberg. W swoich ponad 90 tomach, 33 wydał jeszcze za życia, w tym opisując Lubelszczyznę i ziemię chełmską, generalnie całą Polskę i jeszcze dużą część Kresów.
– Jego pasja rozpoczęła się od badania muzyki ludowej, spisywania tego, co na wsiach z rozmów z chłopami zbierał – podkreśla dr hab. Mariola Tymochowicz: – Z czasem okazało się, że tak wiele można na wsi ciekawych informacji pozyskać, że zaczął zbierać również inne informacje, podania, legendy, obrzędy. Z tego urosły też materiały, w których znalazły się informacje o stroju, pożywieniu, sposobie życia i pracy. I tak naprawdę jest to dla nas, antropologów, osób zajmujących się tą przeszłością, jedno z ważniejszych dzieł. Przy czytaniu tych tomów natrafialiśmy na ciekawe fragmenty, dlatego też pomysł, żeby nagrać krótkie, jednominutowe filmiki. Niektóre są bardzo wesołe, inne poważne.
– W ostatnich kilku latach możemy obserwować ponowne zainteresowanie i wsparcie unijne, gdzie kładzie się duży nacisk i też finansuje zachowanie własnej odrębności kulturowej, odrębności lokalnej i regionalnej – mówi dr hab. Mariola Tymochowicz: – Coraz więcej nawet małych instytucji, gminnych domów kultury, stara się nawiązywać współpracę z badaczami, aby utrwalać lokalną kulturę, którą często określamy jako nasza mała ojczyzna. Do takiej działalności te nasze materiały się im przydają.
Filmiki w ramach akcji Wielkie Czytanie Kolberga dostępne są na kanale YouTube. Na razie jest ich 126 – tyle, ile lat liczy sobie Polskie Towarzystwo Ludoznawcze. Wielki finał odbędzie się 22 lutego – w dniu 207. urodzin Oskara Kolberga. W tym dniu opublikowany zostanie ostatni materiał z numerem 207.
SzyK (opr. DySzcz)