Robiąc porządki w domowej apteczce okazuje się, że mamy bardzo dużo lekarstw, których powinniśmy się pozbyć. Nie zawsze jest to proste. Nas Słuchacz, mieszkaniec gminy Jastków, postanowił zanieść przeterminowane lekarstwa do najbliższej apteki. Okazało się, że ta apteka nie przyjmuje leków. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
– Na dzisiaj do punktu selektywnej zbiórki odpadów, ponieważ tam mamy wyselekcjonowane te odpady i tam możemy je zbierać – mówi wójt Jastkowa Teresa Kot: – Żebyśmy nie pomylili różnych kwestii. Jeżeli chodzi o odpady związane z pandemią, to mamy umowę ze specjalistyczną firmą i wszystkie odpady od osób, które są chore, w izolacji, są odbierane. Jeżeli na terenie gminy są apteki, to pół biedy, natomiast są gminy, gdzie nie ma apteki, więc można te odpady oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów.
– Nie we wszystkich aptekach zostawimy przeterminowane lekarstwa – mówi wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Tomasz Barszcz: – Co do zasady, apteki mogą robić to wyłącznie wtedy, kiedy mają stosowną umowę z gminą, bo chodzi tu o to, aby te odpady z tych pojemników odbierać, aby one tam nie leżały bez potrzeby. To jest pierwsza rzecz. Druga rzecz jest taka, że zarządzanie tym pojemnikiem powinno być pod kontrolą gminy, czyli opróżnianie tego pojemnika przez wyspecjalizowaną firmę. Trzeba podkreślić, że gmina zawiera umowę z firmą, która ma do tego uprawnienia, która potrafi odebrać w sposób bezpieczny leki z tego pojemnika i przekazać do firmy utylizacyjnej, najczęściej spalarni.
W 2013 roku w Lublinie zebrano 7 ton leków, w 2020 już 13 ton: – Zbiórka przeterminowanych leków cieszyła się i wciąż cieszy dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, jak i właścicieli aptek, którzy zgłaszają zapotrzebowanie pozyskania pojemników na przeterminowane leki – mówi Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin: – W związku z tym w 2015 roku miasto zakupiło dodatkowo 20 sztuk pojemników, a obecnie w użyciu jest ich 94. Zbieranie przeterminowanych leków z 42 aptek, w których ilość oddawanych leków była największa, odbywa się dwa razy w miesiącu, a w pozostałych aptekach – raz w miesiącu.
Niedawno zmieniły się przepisy. Teraz wyrzucane przez nas lekarstwa mają swój elektroniczny ślad: – Firmy utylizacyjne muszą wszystkie te procesy wpisywać do systemu BDO, systemu gospodarki odpadami, który w tej chwili jest systemem elektronicznym i tam prowadzony jest nadzór nad tym procesem – mówi Tomasz Barszcz.
Informacje gdzie pozbyć się lekarstw samorządy zamieszczają na swoich stronach internetowych. Można też zatelefonować do urzędu i zapytać w której aptece możemy zostawić takie odpady.
Przeterminowane lekarstwa nie mogą być wyrzucane do kontenerów i worków na odpady komunalne.
TSpi (opr. DySzcz)
Fot. pixabay.com