Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne oddano do użytku w Dubowie w powiecie bialskim. To druga tego typu placówka w kraju. Z pomocy Centrum, które utworzono w budynku po dawnej szkole będą mogły korzystać osoby z orzeczeniami o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
– Placówka powstała dzięki staraniom gminy w ramach rządowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – mówi Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy. – Obiekt będzie przeznaczony dla 20 osób, z czego dla 18 w trybie dziennym i dla 2 w trybie całodobowym. Uczestnicy będą mieli zapewnione dowóz i wyżywienie. Celem głównym jest integracja tych osób ze społecznością lokalną i szersze włączenie ich do życia społecznego.
– Ruszył już nabór uczestników. Wójt, wraz z kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, osobiście jeździł do rodzin, tak żeby zachęcić do uczestnictwa w zajęciach. W gminie są osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i przebywają przez cały czas w domu. Nigdzie nie wychodzą. Nie są uczestnikami na przykład warsztatów terapii zajęciowej – mówi Barbara Gromadzka, kierownik Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Dubowie. – Placówka będzie zapewniała formy zajęć podobne właśnie do tych warsztatów, czyli zajęcia manualne, ruchowe, muzykoterapię. Mamy w pełni wyposażoną kuchnię, więc zajęcia kulinarne też będą. Będziemy też przeprowadzać zajęcia integracyjne ze środowiskiem i rodziną, a także – w miarę możliwości – organizować rehabilitację.
Z pomocy Centrum skorzysta między innymi 94-letnia mama pani Jolanty. – Takie coś jest bardzo potrzebne. Moja mama wprawdzie przebywa ze mną, ale chce wyjść do ludzi. A tam będzie nie tylko mogła z nimi się spotkać, ale także znaleźć się pod opieką fachowców – mówi pani Jolanta. – Będzie to też bardzo duże wsparcie dla mnie, bo mama wymaga całodobowej opieki.
– Na razie mamy 12 uczestników zajęć. Ich skierowanie następuje na podstawie podania, które składa się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W pomieszczeniu mieszkalnym, przeznaczonym dla dwóch osób, są łóżka ortopedyczno-rehabilitacyjne, telewizor, wózek inwalidzki, łazienka w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami – wymienia Barbara Gromadzka.
Na jakiej zasadzie osoby niepełnosprawne będą mogły mieszkać w centrum? – Skierowanie na pobyt całodobowy jest wydawane na kilka miesięcy, jeżeli jest potrzeba, żeby taka osoba tutaj zamieszkiwała i uczyła się niezależności w funkcjonowaniu społecznym. Dodatkowo, jeśli miejsce to będzie wolne, ta placówka może przyjąć na kilka czy kilkanaście dni osobę z programu opieki wytchnieniowej, kiedy na przykład opiekun idzie do szpitala albo zachodzą inne ważne powody rodzinne – tłumaczy Małgorzata Paprota, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. – Wśród samorządów jest bardzo duże zainteresowanie, jeśli chodzi o tworzenie tego typu placówek. Widzimy coraz lepiej realne potrzeby starzejącego się społeczeństwa, dotyczące zaopiekowania się różnymi osobami, tak, aby miały one jednocześnie wsparcie i niezależność.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Dubowie swoją działalność rozpocznie 1 marca.
Inwestycja kosztowała 2 mln złotych. 1,5 mln pochodziło z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe środki pochodziły z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Pierwsze w Polsce Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne otwarte zostało w miejscowości Jaszczów w powiecie łęczyńskim.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka