Dzień Mincerza. Jaką rolę we współczesnym świecie odgrywają monety?

buck 4771299 1920 2021 02 10 195151

Dziś obchodzimy Dzień Mincerza, czyli osoby odpowiedzialnej za produkcje monet. Tymczasem coraz częściej korzystamy z kart płatniczych. Sklepy też wolą tę formę płatności w związku z pandemią koronawirusa. Pieniądze – bilony czy banknoty – są skupiskiem różnych zarazków i drobnoustrojów. Człowiek styka się z nimi na każdym kroku. Należy o tym pamiętać i chronić się. Najlepiej przestrzegać podstawowych zasad i dezynfekować dłonie po każdym kontakcie z pieniędzmi. 

Mincerze pojawili się w VII wieku wraz z pierwszymi monetami. Z biegiem czasu ich funkcja zmieniała się wraz z techniką produkcji monet.

– Już w czasach nowożytnych, w renesansie pojawia się prasa śrubowa i inne maszyny, które ułatwiają przygotowywanie wybijanych monet – mówi Zbigniew Nestorowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego: – Jednocześnie monety stają się technicznie doskonalsze. Jeśli porównamy monety średniowieczne, wczesnośredniowieczne, te pierwsze polskie monety, to na nich nieraz trzeba się dobrze domyślać co tam w zasadzie jest, natomiast w miarę rozwoju techniki pojawiają się coraz większe monety. Jednocześnie na tych monetach pojawia się coraz więcej elementów i to także świadczy o tym, że mincerz wtedy już nie jest tym jednym człowiekiem, który zajmuje się całą produkcją, tylko już jest podział.

Monety, szczególnie kolekcjonerskie, są wyjątkowo piękne i cenne, jednakże one również są siedliskiem bakterii i drobnoustrojów, dlatego też bardzo ważne jest dbanie o higienę i dezynfekcję rąk.

– Dezynfekujemy ręce i mamy tę świadomość, że możemy mieć kontakt z wirusem, bo pieniądze są przecież uniwersalnie dotykane – mówi prof. Teresa Kulik z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Ale musiałoby być bardzo dużo tego wirusa i ten kontakt musiałby być bardzo bezpośredni. Nie ma potwierdzeń naukowych, że takie przypadki się zdarzyły, poza tym, że jest ostrzeżenie, że on faktycznie przeżywa na tych powierzchniach.

– Dezynfekcja to podstawa – dodaje prof. Teresa Kulik: – Płacimy pieniądzem, dezynfekujemy ręce. Jeśli jesteśmy gdzieś w biurze, dezynfekujemy wszystkie powierzchnie. Jeśli chodzi o papier, to trudno jest go zdezynfekować, ale miejmy tę świadomość, że na nim osoba chora może zostawić zarazki.

Obecnie monety są wybijane na bardzo wysokim poziomie technicznym – dodaje Zbigniew Nestorowicz: – Stąd na monetach pojawia się na przykład wstawka z jakimś kamieniem, stąd monety są na przykład selektywnie złocone, srebrzone, specjalnie patynowane, także tutaj rola mincerza jest już bardzo zaawansowana.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w czwartym kwartale ubiegłego roku w obiegu znalazło się blisko 3 miliardów banknotów i ponad 20 miliardów monet. Najpopularniejszym nominałem okazał się 1 grosz. 

AnKoś (opr. DySzcz)

Fot.pixabay.com

Exit mobile version