Dziś Światowy Dzień Radia

sdr 2021 02 13 143216

Radio ma ponad 100 lat. Dziś obchodzimy jego światowy dzień. Mimo rozwoju nowych technologii radio ma się świetnie, co potwierdzają specjaliści. 

– Medium to wciąż pełni bardzo istotną rolę – mówi dyrektor Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na UMCS w Lublinie, profesor Iwona Hofman. – Pełni rolę scalającą i integrującą dla społeczeństwa zupełnie zabańkowanego w mediach społecznościowych. Trudna do przecenienia jest rola radia lokalnego, zwłaszcza jako podstawowego źródła informacji o tym, co się dzieje w najbliższej okolicy. Trudna do przecenienia jest także jego rola kulturotwórcza i wzorotwórcza.

W Światowy Dzień Radia o roli radiofonii wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. – Radiofonia to wspaniały wątek wielkiej polskiej historii. Do września 1939 nasze rozgłośnie były europejskimi potęgami zarówno pod względem skali, jak i jakości swej pracy – napisał szef rządu.Dodał, że „czasem ich wielkiej chwały były tygodnie walki Polaków z niemieckimi i sowieckimi najeźdźcami. Potem ich wielką rolę pełniło powstańcze Radio „Błyskawica”. Nie sposób przecenić roli polskich radiowców, od blisko już stu lat działających w kraju i za granicą.” Premier wspomniał, że dla niego niezapomniane będą m.in. setki audycji Radia Solidarność Walcząca, nadawanych pomimo kolosalnych środków, angażowanych przez reżim komunistyczny w jego zniszczenie. – Wszystkim niegdysiejszym i współczesnym ludziom radia składam podziękowania i wyrazy szacunku. Dzisiejszym i przyszłym radiowcom życzę jak najlepszych warunków pracy i jak najpełniejszej, niczym nie krępowanej wolności wypowiedzi – napisał premier.

Tegoroczne hasła przewodnie wydarzenia to „innowacja, łączność i ewolucja”.

Światowy Dzień Radia ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2011 roku.  

MaTo/IAR/WM/ToMa

Fot. RL

Exit mobile version