Naukowcy z Politechniki Lubelskiej stworzyli ekologiczny asfalt. Pomysł doceniono w tegorocznej edycji konkursu „Student Wynalazca”, którego organizatorem jest Politechnika Świętokrzyska i Urząd Patentowy RP. Na konkurs wysłano 139 wynalazków z 23 uczelni z całej Polski.
Podczas konkursu pomysł ekologicznego asfaltu dostał nagrodę specjalną.
– W ten sposób chcieliśmy pokazać, że projekt jest godny uwagi – mówi rzecznik prasowy Urzędu Patentowego RP Adam Taukert: – Otóż sposób wytwarzania ekologicznych asfaltów oraz mieszanek mineralno-asfaltowych jest bardzo interesującym projektem, który w kontekście programu budowy autostrad w Polsce i modernizacji dróg ma bardzo duże potencjalne znaczenie dla unowocześnienia technologii budowlanych. Ten wynalazek ma duży potencjał rynkowy. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to rozwiązanie w nadziei, że dostrzegą to też inwestorzy, którzy mogą wykorzystać ten wynalazek w swojej działalności.
Istotą wytwarzania ekologicznego asfaltu jest dodanie do specjalnej mieszanki zeolitu, który spienia asfalt i pozwala obniżyć temperaturę jego produkcji.
– To niesie za sobą wiele korzyści dla środowiska – mówi współtwórca projektu Michał Wróbel z Politechniki Lubelskiej: – Po prostu chcemy wytwarzać bardziej ekonomiczny i bardziej przyjazny środowisku asfalt. Chcemy wytwarzać te mieszanki w niższych temperaturach, co może być dla nas korzystne, żeby zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery podczas produkcji oraz zmniejszyć po prostu ilość paliwa potrzebnego do ogrzania takiej mieszanki w procesie produkcji.
Mniej paliwa to również mniej toksycznych gazów powstających podczas produkcji asfaltu, a mniej toksycznych gazów to czystsze powietrze. Projekt naukowców z Politechniki Lubelskiej umożliwia też recycling zniszczonego asfaltu: – Do takiej mieszanki proponujemy asfalt modyfikowany biopolimerem – mówi Michał Wróbel: – Taki biopolimer może być substytutem komercyjnie stosowanego asfaltu modyfikowanego, który polepsza nam właściwości takiej mieszanki w recyclingu, zwłaszcza w zakresie mrozoodporności.
Rozwiązaniami wykorzystywanymi przy produkcji ekologicznego asfaltu zainteresowane są już firmy z branży drogowej. Wśród nich jest m.in. firma Czystość z Wołomina, zajmująca się m.in. produkcją mieszanek mineralno-asfaltowych oraz budową dróg i mostów.
– Pomysł naukowców z Politechniki Lubelskiej jest bardzo innowacyjny – mówi przedstawiciel firmy, Marek Krajewski: – Ten patent Politechniki Lubelskiej pozwala przede wszystkim na zmniejszenie kosztów produkcji. To jest bardzo ważne. Kiedy w tej chwili rynek jest już powiedzmy ustabilizowany i nasycony producentami mieszanek mineralno-asfaltowych, dzięki temu patentowi Politechniki Lubelskiej jesteśmy w stanie wyprodukować bardzo dobrej jakości mieszanki mineralno-asfaltowe bazując na zerwanych z dróg starych nawierzchniach. Dzięki temu mamy naprawdę duże zagospodarowanie ekologiczne odpadów, tworząc jednocześnie wysoką wartość tego przetworzonego wyrobu.
Stary i zniszczony asfalt dostaje zatem nowe życie. Firma produkcję ekologicznego asfaltu na bazie pomysłu naukowców z Politechniki Lubelskiej chce uruchomić za 1,5 roku.
Technologie produkcji ekologicznego asfaltu są wciąż udoskonalane przez naukowców z Politechniki Lubelskiej.
MaTo (opr. DySzcz)
Fot. archiwum