IMGW: po mrozie przyjdą roztopy

roztopy 2021 02 14 205340

– W nadchodzącym tygodniu prognozowane jest ocieplenie. W weekend możemy spodziewać się na zachodzie Polski temperatury aż 13 stopni Celsjusza – poinformował w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Sytuacja spowoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej, co w połączeniu m.in. z deszczem stwarza ryzyko groźnych wezbrań rzek – zwraca uwagę IMGW.

Wcześniej w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał przed nadchodzącymi nad województwo lubelskie w poniedziałek silnymi mrozami od -15 do -17 stopni Celsjusza. Alert dotyczy powiatów znajdujących się w środkowej i wschodniej części województwa lubelskiego i obowiązuje od godziny 7.30 w poniedziałek do 7.30 we wtorek.

CZYTAJ: Synoptycy: silne mrozy wracają nad województwo

Później Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielnym komunikacie podał, że „od środy widoczne będzie zdecydowane ocieplenie napływające z zachodu. Prognozowana jest dodatnia temperatura przez całą dobę, a w weekend możemy spodziewać się (zachód Polski) aż 13 st. C” – podkreślono. – W środę i czwartek na zachodzie Polski prognozowane są dodatnie wartości temperatury powietrza przez całą dobę (temperatury maksymalne około 4°C, minimalne nieznacznie powyżej 0°C). W piątek jedynie na północnym wschodzie kraju prognozowane są temperatury poniżej 0°C. W weekend będzie ciepło w całym kraju, na zachodzie nawet 13°C, na pozostałym obszarze od 1°C do 10°C – głosi komunikat IMGW

Według komunikatu ta „sytuacja spowoduje szybkie topnienia pokrywy śnieżnej, co w połączeniu z opadami deszczu, zjawiskami lodowymi na rzekach oraz powstającymi zatorami stwarza ryzyko groźnych wezbrań”. – Sytuacja przypomina zespół zdarzeń, które w 1982 roku doprowadziły do powodzi. Scenariusz taki jest możliwy, ale nie musi się powtórzyć – zaznacza IMGW.

Jak dodano w niedzielnym komunikacie, „możemy spodziewać się, iż po chwili ciepłej aury powrócą mrozy”.  – Sytuacja jest dynamiczna i prosimy o jej monitorowanie i śledzenie komunikatów IMGW oraz alertów lokalnych i rządowych – zachęca Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version