Kolejna grupa osób może już rejestrować się na szczepienia

img 20210212 173259 2021 02 23 154622

– Ruszyły zgłoszenia na szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień dla pracowników placówek wsparcia dziennego – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Osoby chcące się zaszczepić, powinny zgłosić to szefowi placówki, w której pracują.

Minister Maląg we wtorek poinformowała, że uruchomiono zgłoszenia na szczepienia w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień dla pracowników placówek wsparcia dziennego. Specjalny formularz rejestracyjny udostępniło Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

– Tak jak w przypadku np. pracowników żłobków, tak i pracownicy placówek wsparcia dziennego sami nie muszą się nigdzie rejestrować, wysyłać wiadomości SMS czy korzystać z infolinii. Wystarczy, że zgłoszą chęć poddania się szczepieniu dyrektorowi lub kierownikowi placówki, w której pracują. Wójt gminy, burmistrz czy prezydent miasta lub starosta powiatu pozyskuje dane pracowników od pracodawcy, a następnie zgłasza pracowników na szczepienie za pośrednictwem dedykowanego formularza. Ma na to czas do 24 lutego – powiedziała szefowa MRiPS.

Rejestracji na szczepienia dokonują wyłącznie wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie powiatu lub osoby przez nich upoważnione. Szpital węzłowy ustali termin i miejsce szczepienia, a następnie poinformuje o tym pracownika, który zgłosił chęć szczepienia.

– O ile dzieci często przechodzą zakażenie bezobjawowo, nie można powiedzieć tego samego o dorosłych pracownikach, którzy na co dzień mają z nimi styczność. Szczepienie z bardzo dużym prawdopodobieństwem uchroni przed zakażeniem. To poczucie bezpieczeństwa i realna ochrona zdrowia i życia pracowników, ich bliskich, ale także nieznajomych, z którymi stykają się w komunikacji miejskiej czy sklepie. Gorąco zachęcam do szczepień – dodała minister Maląg. 

CZYTAJ: MEiN: wszyscy zatrudnieni w oświacie w pierwszej grupie uprawnionych do szczepień

– Rozpoczęły się już natomiast szczepienia dla osób pracujących w noclegowniach oraz ogrzewalniach. Zależy nam, by ta grupa została zaszczepiona jak najszybciej – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Włączenie osób zatrudnionych w noclegowniach oraz ogrzewalniach do grupy uprawnionych do szczepień w ramach pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień to efekt uchwalonej 22 lutego nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w całej Polsce funkcjonuje 416 placówek udzielających schronienia osobom bezdomnym, w których zatrudnionych jest 906 osób. Zapisy na szczepienia tej grupy już się rozpoczęły.

Jak powiedziała Maląg, „nowelizacja rozporządzenia w tym zakresie i włączenie pracowników placówek dla osób bezdomnych do pierwszego etapu szczepień nastąpiło z inicjatywy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej”. – Osoby te, z racji wykonywanych obowiązków, są narażone na niebezpieczeństwo zakażenia koronawirusem, dlatego szczególnie zależy nam na tym, by jak najszybciej zostały zaszczepione – dodała.

Przypomniała też, że zgłoszeń chętnych do szczepień pracowników dokonują pracodawcy w wybranym punkcie szczepień, np. w przychodni lub szpitalu węzłowym.

Po ustaleniu terminu szczepienia, zarejestrowani pracownicy otrzymają informację z datą i przybliżoną godziną szczepienia w danym punkcie.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wśród zapisów rozporządzenia znalazło się właśnie rozwiązanie włączające osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19. Ta grupa ma być szczepiona po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version