Ponad 57 miliardów euro ma trafić do Polski w ramach unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie. Temat był omawiany podczas Konwentu Marszałków Województwa RP.
Z dodatkowych finansów będzie mogło skorzystać także województwo lubelskie. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowało 36 wniosków złożonych przez samorząd województwa.
– To są obszary działania jak na przykład województwo cyfrowe, e-geodezja, czyli to, co nazywamy pełną informacją geodezji – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – Możemy także te pieniądze przeznaczać na szeroko pojętą infrastrukturę drogową, czyli na drogi wojewódzkie, które mają być drogami, które będą łączyły drogi krajowe i będą miały efekt ekologiczny, bo pamiętajmy, że lepsza, szybsza droga to mniejsze zużycie paliwa i mniej zanieczyszczeń.
– Ważne miejsce zajmuje tez turystyka – dodaje marszałek Stawiarski: – Chcemy te pieniądze zainwestować w te gałęzie, które dadzą nam efekt gospodarczy, a taką gałęzią, która niewątpliwie można najłatwiej rozruszać w województwie lubelskim będzie turystyka, przywrócenie Roztocza do tego, byśmy mogli je pokazać zarówno mieszkańcom Polski, jak i Europy, bo tu warto będzie przyjeżdżać – jeśli wybudujemy drogi z tego planu odbudowy i zainwestujemy w miejsca turystycznie atrakcyjne, to wtedy staną się ku temu warunki.
Krajowy Plan Odbudowy ma być także zabezpieczeniem na przyszłość: – Mamy także przyrzeczone pieniądze m.in. na elektryfikację linii kolejowych – podkreśla marszałek Stawiarski: – Jest tych tematów kilkadziesiąt. Jeśli te pieniądze będą dla Polski już efektywnie dane, województwo lubelskie będzie mogło bardzo dużo skorzystać dla odbudowy i dla bezpieczeństwa, bo pamiętajmy, że ten plan odbudowy to nie tylko odbudowa postpandemiczna, ale przygotowanie społeczeństwa na takie wydarzenia w przyszłości.
– Realizacja pierwszych przedsięwzięć mogłaby się rozpocząć w przyszłym roku – mówi marszałek Jarosław Stawiarski: – Sądzę, że w 2022 roku pierwsze pieniądze mogą już spłynąć i będzie można podpisać pierwsze umowy, bo tak naprawdę te rzeczy, które są już przygotowane, czyli projekty infrastrukturalne, projekty na województwo cyfrowe, będą mogły być jak najszybciej wydawane, a te, na które robią się dopiero dokumentacje i plany realne, to na pewno w późniejszym okresie.
Krajowy Plan Odbudowy ma zostać zaprezentowany przez rząd pod koniec tego tygodnia.
Krajowy Plan Odbudowy będzie przedstawiony do trwających 35 dni konsultacji, następnie rząd zaprezentuje dokument Komisji Europejskiej.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. archiwum