Ks. prof. Alfred Wierzbicki (na zdj.) odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich. – Wierzę podobnie jak Czesław Miłosz, że tylko dobre duchy powinny mieć w nas swe narzędzie. Duchy czułości i czujności – powiedział.
Filozof, publicysta, poeta i kapłan został uhonorowany przez Polski PEN Club za „wagę i odwagę jego postawy i słowa: w nauczaniu, w publicystyce, w poezji i w życiu”.
Tłumaczka i badaczka przekładów Magdalena Heydel dostrzegła w utworach literackich ks. Wierzbickiego pokrewieństwo z twórczością irlandzkiego poety, noblisty Seamusa Heaneya. – Pisząc o trudnej historii i niełatwej teraźniejszości, powstrzymuje się przed kategorycznością ocen, nie wypowiada jednoznacznie sformułowanych i zaadresowanych wyroków, ale nie daje też łatwych pocieszeń – mówiła Haydel. – To jest poezja, która cofa się przed stuprocentową pewnością, woli przyznać się do niewiedzy niż wypowiedzieć prawdę zbyt prostą – podkreśliła.
Laureat dziękując za nagrodę wyjaśnił, że: „«czułość» i «czujność» nie niosą gotowych rozwiązań, pozwalają jednak tak dysponować duchowymi energiami, aby pomimo stanów dojmującej niepewności żyć w horyzoncie sensu”. – To zadziwiające, że niepewność zdaje się stale towarzyszyć ludzkiej kondycji. Dobrze ją znali Kochanowski i Szekspir – mówił ks. prof. Wierzbicki. – Na naszą niepewność dzisiaj rzutuje pandemia, fala populizmu i autorytarna władza, erozja chrześcijaństwa w samym Kościele, wielkie masy migrantów, szukających dla siebie miejsca na ziemi, nieznane oblicze sztucznej inteligencji, całkiem realna wizja katastrofy ekologicznej – dodał.
Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego, Mieczysława i Erazma Pruszyńskich honorowani są twórcy za wybitne dokonania w dziedzinie publicystyki, reportażu, eseistyki i pisarstwa historycznego.
Ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Etyki KUL, w latach 2006-14 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem kwartalnika „Ethos”; od 2006 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski.
Ksiądz Alfred Wierzbicki był jedną z osób, które poręczyły za Michała Sz. „Margot”, aktywistę LGBT tymczasowo aresztowanego w sierpniu 2020 roku decyzją sądu w związku ze sprawą napadu na ciężarówkę fundacji pro-life i ataku na działacza tej fundacji. Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II we wrześniu 2020 roku zdecydowało, że wypowiedzi medialne ks. Alfreda Wierzbickiego zostaną skierowane do oceny przez rzecznika dyscyplinarnego uczelni.
CZYTAJ: Kolegium Rektorskie KUL: Wypowiedzi ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oceni rzecznik dyscyplinarny
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum