Dziś przypada 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej, czyli scalenia różnych organizacji niepodległościowych w jedną formację. W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim zostały złożone wiązanki i zapalone znicze ku pamięci poległych i zmarłych żołnierzy.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości w 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej
– To była największa i najlepiej zorganizowana armia podziemna, i to nie tylko w Europie, ale w skali całego świata – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – Pokazująca jak ważna jest jedność, dlatego że samo przekształcenie w 1942 roku Związku Walki Zbrojnej i konsolidacja różnych ugrupowań w ramach jednej Armii Krajowej to było niezmiernie ważne oddziaływanie również na okupanta, hitlerowskie Niemcy. Mieliśmy wiele przykładów okrucieństwa, prześladowań, chociażby przykład Zamojszczyzny.
14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej, rozkazem Naczelnego Wodza generała broni Władysława Sikorskiego, został przemianowany na Armię Krajową. Podziemne wojsko działało na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej okupowanej przez Niemcy i ZSRR. W lecie 1944 roku AK liczyły około 390 tysięcy osób.
MaK (opr. DySzcz)
Fot. Krzysztof Radzki