Luzowanie obostrzeń. Od połowy lutego wybierzemy się do kina i przenocujemy w hotelu

etdmazzxiaevnaj 2021 02 05 123121

– Możemy mówić o co najwyżej pewnego rodzaju kruchej stabilizacji. Widać, że musimy postępować bardzo ostrożnie. Nie można pozwolić sobie na szerokie luzowanie – mówił podczas piątkowej (05.02) konferencji premier Mateusz Morawiecki.

– Od 12 lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 procent łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 procent miejsc. Dopuszczona będzie też aktywność sportowa na terenach otwartych – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Niestety restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD zostaje nadal zamknięta – dodał.

Jak dodał podczas tej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin, restauracje hotelowe będą nadal zamknięte, a posiłki będą dostarczane na życzenie klientów do pokoju.

Premier zaznaczył, że zakomunikowane zmiany są „działaniem warunkowym”. – Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli liczby zakażeń, liczby zgonów, zajętych łóżek, w tym respiratorowych, i tempa szczepień – mówił premier.

– Od dwóch tygodni obserwujemy swego rodzaju stabilizację zachorowań. Mamy sytuację lepszą, jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych, ale także łóżek respiratorowych, z kolei liczba zgonów jest cały czas niepokojąca – mówił Morawiecki. – Dlatego możemy mówić o co najwyżej pewnego rodzaju kruchej stabilizacji – dodał.

– Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania: sprawdzamy, jakie są dane pandemiczne. 18 stycznia dzieci z klas I-III poszły do szkoły. Patrzymy dzisiaj, jaki jest wpływ tego na poziom zakażeń i liczbę zgonów – wskazywał Morawiecki.

Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej gov.pl/koronawirus od 12 lutego do 26 lutego:

hotele będą otwarte dla wszystkich w reżimie sanitarnych, jednak dostępne będzie 50 proc. pokoi, a posiłki będą serwowane tylko do pokoi;

otwarte będą kina, teatry, opery i filharmonie, jednak podczas wydarzeń kulturalnych, które będą się w nich odbywać, zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących, a wszystkie osoby obowiązuje nakaz noszenia maseczki i zakaz konsumpcji;

otwarte będą stoki;

otwarte będą baseny, jednak aquaparki pozostaną nieczynne;

otwarte będą boiska zewnętrzne, korty i podobne zewnętrzne obiekty sportowe;

zamknięte pozostaną siłownie;

restauracje wciąż będą mogły wydawać posiłki jedynie na wynos i w dowozie.

– Otwieramy sport na zewnątrz, a więc boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny – wymienił podczas konferencji prasowej minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

– Decydujemy się na otwarcie basenów, ponieważ tam sytuacja z ewentualnym zagrożeniem wirusem jest mniej ryzykowna – choć oczywiście jest to ryzyko – niż w innych zamkniętych miejscach, gdzie uprawiany jest sport – dodał wicepremier, apelując też o odpowiedzialność.

RL / PAP / MZ / WT

Fot. Twitter Ministerstwo Zdrowia

 

Exit mobile version