– W poniedziałek rozpoczną się zapisy nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli teraz zaszczepić się przeciw COVID-19. Nieco inaczej będzie to wyglądało w szkołach i przedszkolach, a nieco inaczej w żłobkach – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
– Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych – dodał minister.
– Za tydzień w piątek, 12 lutego odbędą się pierwsze szczepienia. Mamy nadzieję, że w ciągu lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1C – funkcjonariuszy policji, służb mundurowych i wszystkich pozostałych grup z etapu 1C – dodaje minister Dworczyk .
– W pierwszej kolejności będą szczepieni nauczyciele pracujący obecnie w systemie stacjonarnym – wyjaśnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– Jak się będzie kończyła szczepić ta grupa, od razu zostaną włączeni do szczepień wszyscy pozostali nauczyciele – zaznaczył Michał Dworczyk.
CZYTAJ: Michał Dworczyk: Pierwsza dostawa szczepionek AstraZeneca przybędzie 6 lutego
– Natomiast jeśli chodzi o nauczycieli powyżej 60. roku życia, to oni są zakwalifikowani do grupy seniorów i dopiero wtedy będą szczepieni wraz ze swoją kohortą wiekową. W tej chwili szczepimy nauczycieli do 60 roku życia. Ta grupa, podobnie zresztą jak funkcjonariusze policji i kolejne grupy poza seniorami, będą mogły korzystać ze szczepionki AstraZeneca – poinformował Dworczyk.
– Od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły. To dyrektorzy będą rejestrować nauczycieli na szczepienia – poinformował Przemysław Czarnek. Zachęcał nauczycieli, by zaszczepili się już w lutym.
Dyrektorzy szkół i przedszkoli – jak kontynuował – korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli „jednym kliknięciem” zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. – A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia – mówił Czarnek.
Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów.
Czarnek mówił, że w pierwszej kolejności możliwość szczepienia będzie oferowana: nauczycielom wychowania przedszkolnego, osobom zatrudnionym jako pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczycielom klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczycielom i instruktorom praktycznej nauki zawodu oraz pracownikom pedagogicznym poradni psychologiczno-pedagogicznych. – To są wszyscy nauczyciele, którzy dzisiaj pracują w systemie stacjonarnym – podkreślił Czarnek.
Przemysław Czarnek na czwartkowej konferencji prasowej został zapytany o kwestię szczepień pozostałych pracowników szkół – woźnych czy obsługi kuchni. Minister zaznaczył, że w grupie pierwszej Narodowego Programu Szczepień zapisani są jedynie nauczyciele. – Kolejne grupy zawodowe będą obsługiwane w dalszej kolejności – poinformował.
Czarnek podkreślił, że powrót do szkół nie jest uzależniony od szczepień, a decyzja ta zależy od wielu czynników. – Nie uzależniamy powrotu do szkół od zaszczepienia nauczycieli, tak jak nie uzależnialiśmy powrotu do szkół klas I-III od zaszczepienia nauczyciel klas I-III. Decyzja o tym, czy kolejne roczniki uczniów wrócą do szkół, decyzja, która będzie podejmowana na najwyższym szczeblu przez premiera, zależy od wielu czynników, w tym od tego, co dziś dzieje się w szkołach; od tego, czy dziś nie rozprzestrzenia się koronawirus wśród dzieci i nauczycieli; od tego, jakie będą wyniki testów nauczycieli, które będą przeprowadzane w przyszłym tygodniu – mówił Czarnek.
RL / PAP / ToMa
Fot. archiwum