– Będzie więcej pieniędzy na onkologię w Polsce – zapowiedział w Lublinie minister zdrowia, Adam Niedzielski. Więcej pieniędzy trafi na leczenie dzięki wyższym wycenom za świadczenia onkologiczne.
– Zmiana taryf będzie kompleksowa. Nie tylko w dziedzinie chirurgii, hematoonkologii. Dotyczy to chemioterapii, a także innych zakresów leczenia. Co najważniejsze, efekt finansowy podniesienia wycen, to jest wzrost o ponad 200 mln zł na onkologię w ujęciu rocznym. Można spodziewać się, że jest to pewne minimum, które realnie trafi do Polskiej onkologii – mówił w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski.
CZYTAJ: Minister zdrowia w Lublinie: Będzie minimum 200 milionów złotych więcej na onkologię rocznie
– Wykonaliśmy bardzo znaczący ruch, który jest w zasadzie pierwszym takim krokiem od wielu, wielu lat – powiedział Niedzielski. Podkreślił, że w niektórych dziedzinach onkologii zmiany wycen świadczeń nie było od wielu lat, np. w radioterapii ostatnio została przeprowadzona w 2015 r, ale w chirurgii onkologicznej w zasadzie jest pierwsza.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej
Niedzielski podkreślił, że to nie jedyne pieniądze kierowane na onkologię. – W ostatnich latach te nakłady na onkologię rosły rocznie mniej więcej o 1 mld zł. To tempo wzrostu nakładów zostanie utrzymane – podkreślił.
CZYTAJ: Adam Niedzielski: W optymistycznym scenariuszu średnia zachorowań wzrośnie do 8-10 tys.
Zaznaczył, że kluczowe jest to, aby pacjenci wracali do leczenia, kontaktu z lekarzem. – Dzisiaj słyszałem historie o młodych ludziach, którzy zgłaszają się z zaawansowanym nowotworem na przykład jelita grubego. A przecież tradycyjnie postrzegaliśmy, że to przypadłość wieku zaawansowanego, powyżej 60 lat. A tak nie jest. Proszę nie lekceważyć objawów. Ośrodki onkologiczne są w pełni zabezpieczone, przygotowane do przyjmowania pacjentów. Wracajmy do leczenia – zaapelował Niedzielski.
Nowe taryfy mają obowiązywać od 1 kwietnia. – Nie będziemy czekać do połowy roku, żeby wprowadzić te nowe wyceny. Pan minister polecił nam. żeby przyspieszyć działanie i wprowadzić je już od 1 kwietnia, co oznacza przynajmniej dwa dodatkowe miesiące lepszego finansowania świadczeń, co z kolei powinno pobudzić działalność ośrodków i zachęcić państwa, którzy czekają na leczenie, do korzystania z opieki – p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Filip Nowak.
Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej prof. Elżbieta Starosławska stwierdziła, że zaproponowana nowa taryfikacja to doskonały krok w dobrym kierunku. – Lepiej jeść małymi łyżeczkami, niż dużą łyżką, do której nie ma co włożyć. Wierzę, że dojdziemy do celu, którym jest zagwarantowanie wszystkich kosztów leczenia onkologicznego. To pierwszy raz, kiedy państwo pomyślało nad dłuższymi procedurami onkologicznymi. To leczenie jest trudne.
Starosławska dodała, że pacjenci po wybuchu pandemii obawiali się przychodzić do ośrodka, ale teraz zgłaszają się już liczniej na leczenie..
Nowe wyższe wyceny mają też zapewnić łatwiejszy dostęp do nowoczesnych leczenia nowotworów.
MaTo / PAP / opr. ToMa
Fot. RL, film Przemysław Guzewicz