Transport kolejowy z Chin z produktami medycznymi do walki z pandemią dotarł dziś (08.02) do Portu Przeładunkowego w Małaszewiczach w powiecie bialskim. Jednorazowy sprzęt medyczny oraz środki ochrony indywidualnej przewożono w 41 kontenerach.
– Po rozładunku większość produktów trafi do Agencji Rezerw Materiałowych. – mówi producent i dystrybutor, prezes firmy Zarys International Group, Paweł Ossowski. – To największy transport sprzętu medycznego; pierwszy pociąg specjalny, który przyjeżdża z Chin w 2021 roku. To sprzęt do walki z pandemią: fartuchy medyczne, kombinezony, ale też sprzęt do szczepień: strzykawki i igły. W 90% jest to towar zakontraktowany przez Agencję Rezerw Materiałowych. Pozostałe 10% jest przeznaczone na potrzeby na naszej firmy. Będziemy to dystrybuować do szpitali, tak jak robiliśmy to w trakcie pandemii; jak to robimy od ponad 30 lat.
– Transport ten był niezwykle trudny do zorganizowania, ponieważ szlak kolejowy w Chinach był zablokowany i zorganizowanie składu kolejowego i pustych kontenerów było w zasadzie niemożliwe. Jednak udało nam się to zrealizować i został zorganizowany skład kolejowy i kontenery. Trudną akcją logistyczną było też skumulowanie w jednym miejscu na terminalu w Chinach towaru na 41 kontenerów. To jest około 60 TIR-ów, 2770 metrów sześciennych i około 500 ton – wymienia Paweł Ciesek, koordynator działu importu firmy Zarys International Group.
– Wśród tego sprzętu są fartuchy ochrony biologicznej najwyższej klasy, spełniające wszystkie wymagania i normy, jeśli chodzi o ochronę przed wirusami. Takie kombinezony, jakie dzisiaj (08.02) przyjechały, były szeroko używane przez służbę zdrowia w trakcie całej pandemii. Ten produkt jest bardzo istotny w walce z wirusem, zapewnia pełną ochronę. Wyprodukowaliśmy kombinezony, które dają najwyższy typ ochrony i spełniają wszystkie normy antywirusowe – opowiada Paweł Ossowski. – Ten pociąg jechał z Chin przez około 14 dni. Przywieziony przez niego sprzęt trafi do polskich szpitali, zostanie u nas w kraju.
– Nasz terminal ma powierzchnię 30 hektarów. Rozładowujemy wszystkie towary, które przyjadą ze wschodu. Dzisiaj mamy do rozładunku około 100 wagonów. Transport medyczny ma 41 kontenerów. Jego rozładowanie zajmie nam 20-30 minut. Tak długo tylko ze względu na pogodę – informuje Zdzisław Androsiuk, prezes firmy Agrostop.
– Producentem tego towaru jesteśmy my jako firma Zarys. My go zakontraktowaliśmy. Jest on objęty naszymi certyfikatami i naszą kontrolą jakości. Z racji skali przedsięwzięcia jest on kontraktowany u naszych podwykonawców. Natomiast pełną odpowiedzialność za ten asortyment, jako producent, pełni nasza firma – mówi Paweł Ossowski.
– Tego sprzętu nie dało się wyprodukować w Polsce, ze względu na skalę zamówienia. Mówimy tutaj o milionach sztuk. Przez całą pandemię robiliśmy go w Polsce: w naszych szwalniach szyliśmy fartuchy chirurgiczne i ubrania operacyjne. Natomiast skala popytu była tak duża, że nasze krajowe moce produkcyjne były niewystarczające. Dlatego musieliśmy się wspomagać produkcją w Chinach – wyjaśnia Paweł Ossowski.
Zabrzańska spółka Zarys International Group od wiosny 2020 roku współpracowała z polskimi szpitalami, zapewniając stałe dostawy środków medycznych koniecznych do walki z SARS-CoV-2. W ciągu 2020 roku realizowała dostawy pochodzące z krajowej produkcji, a także poprzez transport powietrzny pomiędzy Chinami a Polską. Sprowadzono w ten sposób blisko 30 tys. metrów sześciennych środków ochrony indywidualnej.
MaT / opr. ToMa
Fot. nadesłane