– W Polsce wykonano dotąd 2 071 009 szczepień przeciw COVID-19 – podano w sobotę na rządowych stronach gov.pl. Pierwszą dawkę otrzymały 1 446 102 osoby, a 624 907 dostało obie.
Według informacji rządowych taka liczba osób zaszczepionych była w sobotę, 13 lutego o godzinie 10.30.
Z tego na terenie województwa lubelskiego wykonano 119 549 szczepień, w tym 33 909 drugą dawką.
Z raportu dotyczącego szczepień wynika również, że zanotowano 1759 niepożądanych odczynów poszczepiennych, czyli występującego w określonym czasie po iniekcji pogorszenia stanu zdrowia. Poinformowano też, że zutylizowano 3630 dawek szczepionki. A do punktów szczepień dostarczono 2334 140 dawek.
W piątek, 12 lutego rozpoczęły się szczepienia nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy obecnie pracują stacjonarnie, m.in. nauczycieli przedszkoli, klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, nauczycieli i instruktorów praktycznej nauki zawodu a także dla pracowników żłobków. Szczepieni są oni szczepionką firmy AstraZeneca. Zgłosiło się 268 tys. nauczycieli, w tym 13 tysięcy z województwa lubelskiego.
CZYTAJ: Lubelskie: nauczyciele szczepią się przeciw COVID-19
W piątek pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że w grupie zero cały czas jest kilkaset tysięcy osób niezaszczepionych. – Są tam i lekarze, i pracownicy medyczni, ale przede wszystkim osoby współpracujące z podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą. Po 3 marca rozpoczniemy szczepienia właśnie grupy zero. Zakończymy je w krótkim czasie. Ta data jest związana z tym, że 2 marca do Polski ma dotrzeć transport liczący około 0,5 mln szczepionek AstraZeneca i one właśnie zostaną przeznaczone na dokończenie szczepień w grupie zero – wyjaśnił. Dworczyk podał, że zaszczepiono już 94 proc. lekarzy.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum