Pomysły na biznes młodych przedsiębiorców, czyli „Demo Day” w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym

154107853 784637465766830 1639234671546258967 n 2021 02 25 200610

Czternaście nowych startupów prezentowało dziś swoje pomysły na biznes w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Była to kolejna edycja wydarzenia zatytułowanego „Demo Day” realizowana w ramach Wschodniego Akceleratora Biznesu.

– Puławy są znakomitym przykładem współpracy sektora biznesu i sektora nauki – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Jedne z najnowocześniejszych w Polsce zakładów przemysłowych znajdują się właśnie tutaj m.in. Grupa Azoty Puławy, która zdecydowanie rozwija się w kierunku innowacyjności. Tutaj również funkcjonuje jeden z najskuteczniejszych i najambitniejszych akceleratorów startupów w Polsce, jeden z sześciu, Wschodni Akcelerator Biznesu. Dziś jesteśmy podczas prezentacji kolejnych pomysłów biznesowych.

– Mamy startup, który zajmuje się tworzeniem tworzyw biodegradowalnych, w szczególności opakowań biodegradowalnych z wysłodków po burakach cukrowych – dodaje Tomasz Szymajda, prezes Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Są to pomysły, które wpisują się idealnie w to, w czym województwo lubelskie jest najlepsze, czyli szeroko rozumiane rolnictwo. Puławy to miasto instytutów naukowo-badawczych, instytutów, które zlokalizowane są na terenie Puław, a tematycznie w większości poświęcają się rolnictwu w naszym kraju.

– „Demo Day” już za nami. Byliśmy w tym pierwszym rzucie, byliśmy prekursorami czy pionierami… nie wiem jak to dokładnie nazwać – mówi Dawid Żywiecki, prezes spółki Vertigo Farms. – Fajnie, że to się sprawdza i mamy już za sobą kolejną edycję. To ogromna szansa na to, żeby realizować swoje pomysły. Mamy za sobą już w zasadzie 2 lata doświadczenia z wdrażaniem naszego modelu biznesowego. Te warunki, które są nam stworzone w Puławach i szerzej na Lubelszczyźnie są doskonałą okazją, żeby wdrażać nowe technologie, nowe pomysły, tworzyć nowe miejsca pracy, więc my jesteśmy bardzo zadowoleni z tego doświadczenia no i chyba ta liczba dzisiejszych abiturientów – tak ich nazwijmy – chyba potwierdza, że to jest fajna inicjatywa.

Wasz pomysł na biznes to farma wertykalna?

– Tak. Na farmie wertykalnej uprawiamy zioła w kontrolowanych warunkach i wyciągamy z nich cenne, zdrowe, korzystne dla konsumentów olejki.

– Cała sytuacja pandemiczna pokazała nam, że przedsiębiorcy są skarbem, że firmy są skarbem, które ratują gospodarkę, że ta myśl kreatywna ratuje nasz świat – podkreśla Paweł Maj, prezydent Puław. – Puławy stały się symbolem startup-ów, symbolem działania programów Polski wschodniej. Mamy wspaniałych przedsiębiorców, wspaniałych ludzi, wspaniałe zaplecze tutaj w Parku Naukowo-Technologicznym.

– Wspieramy poprzez świadczenie usług podstawowych w zakresie obsługi prawnej i księgowej – wymienia Tomasz Szymajda. – Pomagamy tworzyć optymalny model biznesowy, dostarczamy usługi specjalistyczne, badania naukowe w zakresie na przykład czystości patentowej czy badania laboratoryjne. To wszystko sprawia, że właśnie do nas wracają się pomysłodawcy, widząc możliwość rozwoju własnych pomysłów.

– Wiele z tych pomysłów – a tych pomysłów wpłynęło tutaj ponad 1600 – uzyskało dofinansowania i może się rozwijać i tworzyć nowoczesny ekosystem innowacji w Polsce – podkreśla Michał Mulawa. – Kibicujemy temu, co dzieje się w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym i wiążemy z tym parkiem ogromne nadzieje w kontekście rozwoju regionalnej gospodarki, w kontekście realizacji nowy regionalnej strategii innowacji, w której wreszcie pojawi się zdrowa żywność, żywność wysokiej jakości i miasto Puławy ze swoim wspaniałym zapleczem zarówno naukowym jak i biznesowym ma stać się jednym z kół zamachowych rozwoju lubelskiej gospodarki.

Dodajmy, że spółki działające w ramach Wschodniego Akceleratora Biznesu otrzymały już prawie 32 miliony złotych dofinansowania na realizację pomysłów.

ŁuG / GRa

Fot. nadesłane

Exit mobile version