Już tysiąc gmin w Polsce – 100 w województwie lubelskim – podpisało porozumienie w ramach programu „Czyste powietrze”. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery poprzez dofinansowanie na przykład do wymiany starych pieców.
– Samorządy w Polsce dostały właśnie 100 milionów na promocję programu – mówi pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste powietrze”, Bartłomiej Orzeł. – Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na prowadzenie punktów konsultacyjnych programu „Czyste powietrze”, czy to na wynagrodzenie urzędnika, czy na jakieś doposażenie techniczne i też milionowa nagroda dla gmin województwa lubelskiego, właśnie dla tych gmin, które będą najbardziej aktywne i będą najmocniej wspierać realizację programu. Dzięki temu myślę, że mogę powiedzieć, że do województwa lubelskiego trafi co najmniej 7,5 miliona złotych. To są środki, które realnie przyśpieszą realizację programu na poziomie samorządowym – twierdzi.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie przyjął od mieszkańców województwa lubelskiego w sumie ponad 12,5 tysiąca wniosków o dofinansowanie na ponad 244 miliony złotych.
– Widzimy już pierwsze efekty. Można tutaj wskazać, że właśnie emisję pyłu 17 ciężarówek udało się ograniczyć od początku programu. Wydaje się to niedużo, ale ten pył jest wielkości takiej, że jest w stanie wnikać do naszych płuc – dodaje Bartłomiej Orzeł.
– Niektóre samorządy chcą być mocno ekologiczne – mówił na antenie Polskiego Radia Lublin burmistrz Ryk Jarosław Żaczek. – W ostatnim czasie zrealizowaliśmy chyba największy projekt w województwie montażu prawie tysiąca instalacji solarnych. Będziemy montować nowe piece opalane peletem, pompy ciepła, również instalacje fotowoltaiczne i solarne – dopowiadał.
– Rząd chce maksymalnie rozkręcić program, dlatego każdy samorząd otrzyma 50 złotych za każdy poprawnie złożony wniosek przez mieszkańca, który na przykład wymienia piec. Dlatego warto żeby samorządy podpisały z nami porozumienie – wypowiada się prezes zarządu wojewódzkiego funduszu Grzegorz Grzywaczewski. – Część społeczeństwa, zwłaszcza te osoby, które mają trochę więcej lat, są wykluczone z tego programu, przez to, że nie potrafią obsługiwać komputera. Taka jest rzeczywistość. Dzięki temu porozumieniu zmieni się to na korzyść osób wykluczonych, bo w gminach, które podpiszą porozumienie, pracownicy gmin będą pomagali wypełnić takie wnioski – tłumaczy.
– „Czyste powietrze” to program z budżetem 103 miliardów złotych na lata 2018-2029 – informuje premier Mateusz Morawiecki. – W ciągu ostatniego miesiąca złożono ponad 11 tysięcy nowych wniosków dofinansowania. Chcę zachęcić wszystkich mieszkańców, zwłaszcza gmin, które są bardziej zanieczyszczone o to, żeby to zainteresowanie było również podtrzymywane przez samorządowców. Wiem, że ono rośnie z miesiąca na miesiąc, ale zależy nam na tym, żeby do 2029 roku zaangażować te 100 miliardów złotych. Program rozkręca się, więc szansa na to jest – dodaje.
Obecnie z programu korzysta około 200 tysięcy gospodarstw domowych. Łącznie – pół miliona osób.
TSpi / WT
Fot. pixabay.com