Rozpoczął się elektroniczny nabór wniosków o świadczenie 500 plus. Rodzice, którzy do tej pory pobierali pieniądze z programu, muszą ponownie złożyć wniosek o wypłatę, aby otrzymywać świadczenie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa wojewody lubelskiego Lecha Sprawki w sprawie Programu „Rodzina 500 plus”
Prawo do świadczenia 500 plus jest ustalane na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia. – Wnioski od teraz ponownie trzeba będzie składać co 12 miesięcy – informuje zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Kidaj: – Wnioski były składane cyklicznie co roku. Ta zmiana miała miejsce w nowelizacji z kwietnia 2019 roku, gdzie została zmieniona ta formuła, że wszystkie dzieci są objęte programem, i zarazem wydłużony okres zasiłkowy z uwagi na wygodę rodzin. On został wtedy wydłużony do 31 maja tego roku. Natomiast generalnie od 2016 roku cykliczność była coroczna, więc teraz tak będzie, że kolejne wnioski będą przyjmowane w przyszłym roku, również od lutego.
– Kluczowe jest złożenie wniosku jak najszybciej – mówi Mariusz Kidaj: – Gwarancją tego, że ten wniosek będzie wypłacony z wyrównaniem jest złożenie wniosku do czerwca tego roku, natomiast złożenie wniosku do kwietnia tego roku gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia. Osoby, które mają dzieci, które właśnie się urodziły, albo będą się rodzić – te rodziny mają aż 3 miesiące na złożenie wniosku, więc to też jest bardzo ważna informacja. Świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem do 3 miesięcy od urodzenia dziecka.
– Ten program jest elementem bezpieczeństwa socjalnego – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka: – To bezpieczeństwo między innymi odzwierciedla się w zasadach tego programu. Między innymi dlatego też nie ma kryterium dochodowego. Jest to ważny element bezpieczeństwa również dla tych osób, które mają w danym momencie stosunkowo wysokie dochody, bo nie wiadomo co najbliższa przyszłość w warunkach gospodarki rynkowej danej rodzinie przyniesie.
– Od 2016 roku obserwujemy dynamiczny wzrost wskaźnika dzietności. Jednym z działań, które temu sprzyjają jest właśnie 500 plus – dodaje Lech Sprawka: – W 2017 roku wyniósł już 1,45. Co prawda w 2018 i 2019 on minimalnie się zmniejszył, ale nie zszedł poniżej granicy 1,4, a więc na poziomie dużo wyższym niż w przypadku lat 2013 czy 2015. Zastępowalność pokoleń jest przede wszystkim uzależniona od tego wskaźnika. Żeby była pełna zastępowalność pokoleń, on powinien wynosić 2,1. Jeszcze nam trochę brakuje.
Wnioski o świadczenie 500 plus można składać poprzez bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS.
Od 1 kwietnia będzie można składać wnioski także tradycyjnie – pocztą lub osobiście. W 2020 roku, z programu w województwie lubelskim skorzystało ponad 355 i pół tysiąca dzieci.
EwKa (opr. DySzcz)
Fot. Iwona Burdzanowska