Mija 39 rocznica „Świdnickich Spacerów”. Mieszkańcy Świdnika protestowali przeciwko kłamstwom propagandy stanu wojennego, wychodząc z domu w czasie emisji dziennika telewizyjnego. Spacerowali głównymi ulicami miasta.
4 lutego 1982 roku na spacer wyszła niewielka grupa, dzień później 5 lutego odbył się pierwszy masowy spacer. Po kilku dniach na ulicach po 19.30 były już tysiące osób. Z czasem do akcji przystąpili mieszkańcy innych miast. Władze zastosowały restrykcje, był wyłączany prąd i woda, wygaszane uliczne latarnie, niektórzy uczestnicy spacerów zostali zatrzymani. W Świdniku przesunięto godzinę milicyjną na 19.00.
W tym roku „dostosowując się do sytuacji epidemiologicznej” władze miasta zachęcają mieszkańców do indywidualnego odwiedzania miejsca pamięci przy fontannie, a dalej przejścia w kierunku Centrum Kultury w godzinach od 19.00 do 20.00. Na trasie mają być ustawione koksowniki, takie jakie stały na ulicach w czasie stanu wojennego. W miejskiej bibliotece ma być wystawa zdjęć z poprzednich edycji obchodów rocznicy „Świdnickich spacerów”.
Część obchodów będzie przeniesiona do Internetu – zapowiadają organizatorzy. By ułatwić dotarcie do wiedzy o wydarzeniach z lutego 1982 roku, udostępniono stronę poświęconą Świdnickim Spacerom swidnickilipiec.pl/swidnickie-spacery
MaG / GRa
Fot. Piotr Michalski