„Śpiworki z misją” dla rodziców wcześniaków. Wsparcie dla potrzebujących rodzin

babys hand 3771193 1920 2021 01 18 115928 750x375 2021 02 17 194132

Fundacja Przed Czasem rozdaje rodzicom wcześniaków „śpiworki z misją”. W każdym z nich znajduje się informacja na temat pomocy, którą mogą otrzymać.

– Mamy możliwość refundacji wizyt specjalistów lub wizyt patronażowych położnej oraz fizjoterapeuty – mówi Milena Bijata z Fundacji Przed Czasem. – To ważne, ponieważ państwo polskie daje możliwość bezpłatnych wizyt tylko dla dzieci do 6 tygodnia. Wiemy natomiast, że wcześniaki często przebywają na oddziale dłużej. W momencie, gdy wychodzą do domu, zostają bez pomocy od państwa. Chciałyśmy zapełnić tę lukę, żeby rodzice mogli czuć się pewnie w nowej roli.

– Fundacja wyszła naprzeciw potrzebie rodziców wcześniaków – podkreśla dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec, lekarz kierujący Oddziałem Noworodków w SPSK1 przy ul. Staszica 16. – Uzyskała pieniądze i zawarła umowy z paniami położnymi, lekarzami, fizjoterapeutami i rehabilitantami, którzy za darmo oferują swoją opiekę i wsparcie dla rodziców wcześniaków. 

– Na etapie przebywania w szpitalu rodzic ma specjalistów na wyciągnięcie ręki, może w każdej chwili zapytać, a dużo czynności wykonuje pracujący tam personel – zauważa Milena Bijata. – Te osoby zostają w szpitalu, gdy rodzina wychodzi do domu. Wtedy trzeba szukać nowych dróg wsparcia. Rodzice wcześniaków często spotykają się z trudnościami w znalezieniu odpowiednich specjalistów, a jeżeli specjalistów potrzeba dużo, to wiadomo, że niektóre rodziny nie mogą sobie na to pozwolić finansowo. 

– Wcześniaki często borykają się z zaburzeniami rozwoju fizycznego i neurologicznego – tłumaczy dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec. – Wymagają pewnego wsparcia w dokonywaniu kolejnych kroków rozwojowych. Te dzieci mogą mieć problem z poruszaniem się, z pionizacją ciała, mogą też mieć nieprawidłowe zachowania wynikające z długiego przebywania na intensywnej terapii albo zaburzeń napięcia mięśniowego. Wtedy wymagają wsparcia ze strony fizjoterapeutów, by zapobiegać nieprawidłowościom. 

– Jeżeli chodzi o wymogi formalne, to każdy program ma inne potrzeby – wyjaśnia Milena Bijata. – Najczęściej to po prostu wypełnienie dokumentów, które pozwolą nam rozliczyć się z otrzymanych dotacji. Większych wymogów nie ma. Należy po prostu zwrócić się do nas o pomoc i dopełnić formalności.

Fundacja Przed Czasem oferuje także wsparcie psychologiczne. Skorzystać z takiej pomocy mogą rodzice, których dzieci urodziły się do 36 tygodnia. Szczegóły można znaleźć na stronie przedczasem.org.

InYa/WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version