Studenci zagraniczni a nauka online

computer 768608 1920 2020 03 19 180816 2021 02 10 195158

Zdalne studia mają sporo mankamentów. Szczególnie odczuwają to studenci zagraniczni, którzy poza zdobywaniem wiedzy chcieliby poznać miasto i kraj, w którym studiują – jego tradycje, kulturę i mieszkańców

– Kiedy rozpoczęła się pandemia, postanowiłam kontynuować studia w Lublinie z Ukrainy  – mówi studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Anastazja Makar: – To tak naprawdę była dla mnie trudna decyzja, ponieważ już czwarty rok mieszkałam w Lublinie i to właśnie w Lublinie czuję się na swoim miejscu. W domu czuję się teraz trochę jakbym traciła czas. Może to dlatego, że w Lublinie jestem przyzwyczajona, że cały czas gdzieś chodzę, coś robię, wychodzę ze znajomymi, a teraz to jest takie siedzenie w domu przed ekranem laptopa.

– Mieliśmy w Lublinie dużą reprezentację studentów na przykład z Azji Południowo-Wschodniej, Korei Południowej, Tajwanu, Chin – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski z Katedry Społecznych Problemów Zdrowotności Instytutu Socjologii UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Ci studenci w dużej części zrezygnowali ze studiów, ponieważ oni przyjeżdżają do Polski z racji nie tylko zgłębiania wiedzy fachowej, ale również z punktu widzenia społecznego, kulturowego. Polska jest w centrum Europy, także jest to też atrakcyjne turystycznie, bo można pojechać sobie do Pragi, Budapesztu czy Berlina, także jest wiele społecznych powodów, dla których ludzie decydują się studiować w danym kraju i chcą poznawać ludzi, kulturę, historię, cywilizację i tak dalej.

– Kolejna sprawa jest taka, że studenci przyjeżdżają na studia do Polski, żeby na przykład jak najlepiej poznać ten kraj, żeby spróbować swoich sił w studiach za granicą, bo przecież to jest jakieś nowe doświadczenie – podkreśla Anastazja Makar.

– Podobnie jak nasi studenci z Polski, tak i studenci zagraniczni skorzystali z tej możliwości, że mogą zostać w domach z uwagi na pandemię – mówi Monika Stojowska, rzecznik prasowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: – Są jednak tacy, którzy są fizycznie w Lublinie. Jest ich zdecydowanie mniej niż w normalnej sytuacji, ale nie możemy mówić, że ich w ogóle nie ma.

– W socjologii i psychologii społecznej znane jest zjawisko alienacji, która wynika z odizolowania – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski: – Wyalienujemy się, czyli oddzielamy, czujemy się obco. Myślę, że szereg osób ma takie objawy alienacji, pozbawienia, deprywacji, czyli pozbawienia czegoś. Wydaje mi się, że to może prowadzić do różnego typu zaburzeń psychotycznych i psychologicznych.

– Jest taka metafora w języku polskim o lizaniu ciastka przez szybę – mówi prof. Włodzimierz Piątkowski: – Do tego studiowania online ta metafora by się dobrze nadawała, dlatego że przekazujemy wiedzę za pomocą systemów cyfrowych, natomiast nie mamy kontaktu. To jest bardzo ważne w tradycji akademickiej, żeby mieć kontakt na żywo.

W roku akademickim 2020/21 na lubelskich uczelniach studia odbywają się w większości zdalnie, jednak na niektórych kierunkach został wprowadzony system hybrydowy.

InYa (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version