Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Lublin oferuje wsparcie dla ofiar

violence against women 4209778 1920 2021 02 22 182639

Rozpoczyna się Tydzień Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Potrzebujący mogą skorzystać z różnych form wsparcia oferowanych przez miasto Lublin. 

CZYTAJ: Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem: bezpłatne porady prawne

W czasie pandemii psycholodzy z Centrum Interwencji Kryzysowej odnotowują wzrost liczby telefonów dotyczących przemocy domowej.

– Przyczyn jest kilka – tłumaczy psycholog Aleksandra Smotrycka-Kolbus. – W czasie pandemii jest więcej interakcji między domownikami, co nasila różne napięcia i konflikty. Mam wrażenie, że to przemoc domowa, która występowała już dużo wcześniej. Teraz być może więcej mówi się o udzielaniu pomocy psychologicznej. Podejrzewam, że podczas pandemii dochodzi do eskalacji przemocy, i osoby, które doświadczały jej już od wielu lat, postanawiają zwrócić się wreszcie o pomoc. 

– Należy pamiętać, że pierwsze działania, czyli udanie się do psychologa, radcy prawnego czy założenie Niebieskiej Karty, nie służą od razu do ukarania osoby stosującej przemoc – zaznacza psycholog Emil Dudziak z Centrum Interwencji Kryzysowej. – Osoba doświadczająca przemocy prosi w pewien sposób o wgląd do rodziny, żeby tę sytuację jakoś naprawić. Wtedy, kiedy widzimy, że już nie mamy wpływu na tę osobę, to wszystko się nasila. To właśnie pierwszy sygnał, żeby skontaktować się z pracownikiem MOPR czy Centrum Interwencji Kryzysowej. My, rozpatrując każdy przypadek indywidualnie, przygotowujemy pewien plan, jak polepszyć sytuację. Jeżeli przemoc jest ostra, należy nie bać się i dzwonić po policję, ponieważ bierność jest postrzegana przez osobę stosującą przemoc jako przyzwolenie.

– Kiedy słyszymy „przemoc”, najczęściej kojarzymy ją z jakimiś aktami przemocy fizycznej, czyli biciem, szturchaniem, w skrajnych przypadkach duszeniem – mówi Aleksandra Smotrycka-Kolbus. – Jednak form przemocy jest dużo więcej. Wiele osób, które zgłaszają się do nas, jest zaskoczonych, że na przykład wyśmiewanie, złośliwości czy poniżanie słowne to także forma przemocy – przemocy psychicznej. Przemocą może być również ograniczanie dostępu do pieniędzy czy rozliczanie wydatków. Ważna jest też przemoc seksualna, do której dochodzi także w domu, w małżeństwach. 

– Od kilku lat dominującą formą przemocy jest przemoc psychiczna – zaznacza Adam Mołdoch, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Lublinie. – Jeśli chodzi o przemoc fizyczną, są badania pokazujące, że znajduje się na 3. miejscu, po przemocy psychicznej i ekonomicznej. 

– Należy pamiętać, że zgłoszenia pomagają rozwiązać taką sytuację – podkreśla Emil Dudziak. – Często osoba, która doświadcza przemocy, jest obciążona dużym poczuciem wstydu i lęku. Jeżeli słyszymy coś niepokojącego, to zwyczajnie reagujmy. Te zgłoszenia mogą też być anonimowe. Jeżeli dochodzi jeszcze sytuacja, w której na przemoc narażone są dzieci, to mamy obowiązek i społeczny, i zwyczajnie ludzki, by to zgłosić. 

– Jeżeli chodzi o dzieci, to zachowania odbiegające od normy zazwyczaj są odbiciem sytuacji domowej – wyjaśnia Emil Dudziak. – Dziecko może być wycofane bądź agresywne – może przekładać w ten sposób swoje emocje na rówieśników.

– 30 listopada weszła w życie bardzo ważna nowelizacja między innymi ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i ustawy o policji – mówi Adam Mołdoch. – Od tego czasu, jeżeli dojdzie do interwencji policji, to sprawcy muszą obawiać się, gdzie znajdą miejsce pobytu. To nie ofiara przemocy w rodzinie musi się wyprowadzić z mieszkania, bez względu na to, czy jest to mieszkanie lub dom sprawcy. Policja jest uprawniona do wydania nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania przez sprawcę. Jeżeli jest potrzeba powiadomienia stosownych służb, róbmy to. 

Jak informuje Centrum Interwencji Kryzysowej, mimo że psycholodzy odbierają więcej telefonów odnośnie przemocy w rodzinie, to w 2020 roku w Lublinie zarejestrowano mniej Niebieskich Kart niż w poprzednich latach.

W Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem włączyli się członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego w Lublinie, czyli m.in. Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie, policja i Stowarzyszenie Agape. Specjaliści udzielają porad, a także dzielą się swoją wiedzą i udzielą potrzebnej pomocy.

Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się z Zespołem Interdyscyplinarnym telefonicznie dziś (22.02) i jutro (23.02) w godzinach 7.30-12.30 oraz 14.00-19.00 pod numerami telefonów: 81 466 54 86 oraz 81 466 54 87.

LilKa/WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version