– W pierwszym etapie szczepionką firmy AstraZeneka będą szczepieni wyłącznie nauczyciele. Takie są rekomendacje Rady Medycznej i uzgodnienia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem – powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Poinformował on na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia. – W konsekwencji Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od poniedziałku przygotowania – powiedział Dworczyk.
CZYTAJ: Minister Dworczyk: Szczepionka AstraZeneca nie dla seniorów
Pytany na późniejszej konferencji prasowej, czy w przyszłym tygodniu oprócz nauczycieli będą mogli się szczepić też pracownicy administracyjni szkół, odparł, że „w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele”.
Podkreślił, że takie są rekomendacje Rady Medycznej i uzgodnienia z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. – Ale tak, jak zapowiadaliśmy będziemy szczegółowo informować w drugiej połowie tego tygodnia po tym, jak już przygotujemy dokładnie ten proces: przyjęcie szczepionek firmy AstraZeneka i potem proces szczepienia nauczycieli – powiedział Dworczyk.
W piątek Europejska Agencja Leków dopuściła na rynek UE szczepionkę AstraZeneca. Jak wynika z charakterystyki tej szczepionki, podaje się ją osobom dorosłym od wieku 18 lat. Zaznaczono jednak, że „obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych”.
– Wykorzystanie szczepionki firmy AstraZeneca znacznie przyspieszy ochronę nauczycieli – powiedziała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Dodała, że produkt ten zabezpiecza wszystkich przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem w wyniku COVID-19.
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która doradza rządowi w ramach działalności Rady Medycznej, przyznała, że taka rekomendacja wynika z dostępnych informacji o tej szczepionce. – Producent szczepionki nie przeprowadził rzetelnych badań na osobach starszych, z wielochorobowością oraz u ozdrowieńców. Dlatego rekomendujemy wykorzystywanie tej szczepionki u osób od 18 do 60 roku życia. Kraje europejskie różnie do tego podchodzą, ale tam też zapadają podobne decyzje, np. o górnej granicy wieku na poziomie 55 czy 65 lat – podkreśliła Marczyńska.
Wytłumaczyła też decyzję o tym, że szczepionka w pierwszej kolejności ma trafić do nauczycieli. – W innym razie czekaliby oni na produkt Pfizera bądź Moderny znacznie dłużej. To prawda, że szczepionka AstraZeneca zabezpiecza jedynie około 60 procent osób przed zachorowaniem. Wszystkie zabezpiecza natomiast przed ciężkim przebiegiem, a także możliwym zgonem. Oczywiście jej przyjęcie jest dobrowolne. Każdy nauczyciel może czekać na inny produkt, ale ten będzie dostępny znacznie później, zgodnie z harmonogramem szczepień. W najbliższych tygodniach możliwe będzie podanie pierwszej dawki większości pedagogów. Wynika to z zadeklarowanego poziomu dostaw. Druga dawka w przypadku tego produktu podawana jest po około 4 tygodniach – podkreśliła prof. Marczyńska.
Szczepienia nauczycieli – jej zdaniem – znacznie przyspieszą powrót do szkół wszystkich dzieci. W tym momencie najbardziej realny wydaje się w najbliższych tygodniach powrót jedynie uczniów klas ósmych i maturalnych. Prof. Marczyńska potwierdziła, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, który będzie możliwy po powtórzonych testach wśród nauczycieli klas I-III.
Pytana o inne rozwiązania związane z luzowaniem obostrzeń przyznała, że Rada Medyczna uważa za dość bezpieczne otwarcie hoteli. Oczywiście w warunkach reżimu sanitarnego. – Taką opinię przekazaliśmy rządowi. W branży hotelarskiej ponowne otwarcie jest możliwe. Jaka będzie jednak decyzja w tej sprawie? Tego nie wiem – dodała.
Rada rekomenduje również otwieranie w reżimie sanitarnym instytucji kultury np. kin i teatrów. Nie ma natomiast pozytywnej rekomendacji dla ponownego otwarcia restauracji. – Naszym zdaniem konieczny jest jednak dialog rządu z tą branżą. Jego podjęcie wskazaliśmy jako możliwość poszukiwania jakiegoś wyjścia z tej sytuacji. Restauratorzy wiedzą, co mogą zaproponować. Może ich doświadczenie pozwoli znaleźć rozwiązanie dotyczące takiego „kontrolowanego otwarcia” – wskazała prof. Marczyńska.
Pytana o branżę sportową przyznała, że najbezpieczniej jest otworzyć baseny i korty tenisowe. Zamknięcia stoków narciarskich Rada Medyczna nie rekomendowała nawet wcześniej.
Pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca do Polski planowana jest w przyszłym tygodniu.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum