Młodzież z gminy Radecznica przygotuje musical, który połączy pokolenia – w ramach projektu „Integracja, Muzyka, Inspiracja”. To część programu pod hasłem „Równać szanse”.
Nastolatki w wieku od 13 do 16 lat samodzielnie mają wymyślić, a następnie wyreżyserować spektakl, który będzie nawiązywał do muzyki ludowej.
– Chodzi nam o to, żeby połączyć naszą tradycję, kulturę, kulturę ludową z tą nowoczesnością, która jest w młodych ludziach – mówi o założeniach projektu dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Radecznicy, Edyta Misiarz. – Założeniem jest jak najbardziej spektakl z muzyką. Ta muzyka towarzyszy naszej gminie właściwie cały czas. Mamy mnóstwo zespołów, ludzi, którzy angażują się muzycznie, którzy nam zaśpiewają. Będziemy angażować aktorów – dodaje.
– Jednak główna moc sprawcza jest po stronie młodych ludzi. Oni organizują wszystko. To jest ich projekt i to oni tak naprawdę działają. Piszą scenariusz, opracowują wszystko. Jak trzeba coś załatwić, to robią to oni – mówi Edyta Misiarz.
– Będziemy starać się wykonać projekt, którym będziemy utrzymywać tradycję muzyki ludowej, żeby uratować po prostu przed wyginięciem sztukę muzyczną – wyjaśnia Kacper Kazak, uczestnik grupy artystycznej.
– To będzie musical. Nie wiadomo, czy COVID pozwoli nam to przedstawiać. Jeśli dostaniemy pozwolenie, to wtedy zaczniemy myśleć stricte przedstawieniem. Jak na razie myślimy, że to będzie film rozrywkowy, który będzie trafiał do odbiorców pokolenia starszego i młodszego – dopowiada Kacper Kazak.
– Jak na razie myślimy nad tym tematem przewodnim – mówi Kacper Kazak. – Mieliśmy już parę pomysłów, że może na podstawie jakiejś piosenki ludowej albo bitwy między pokoleniami, iż jedno kłóci się z drugim o piosenki. Bardzo ciekawy może wyjść ten projekt i myślimy nad tym cały czas – dodaje.
– Lubię muzykę ludową. Kiedyś śpiewałem w wielu przedstawieniach – mówi Mateusz Cieślak, uczestnik grupy artystycznej. – Myślimy, że będzie to w stanie nas połączyć, różne pokolenia, ponieważ starsze osoby czasami jakby nas nie doceniają i nie wiedzą, jakie mamy ambicje. Chcemy im pokazać, że to, co oni robią, my też potrafimy robić tak samo, jak oni – dopowiada.
– Nasz region to jest głównie muzyka ludowa – tłumaczy Edyta Misiarz. – Tutaj, jeżeli chodzi o aranżacje, to chcielibyśmy tę muzykę ludową wykorzystać, natomiast w tych aranżacjach bardziej nowoczesnych, czyli takich, które będą przemawiały do młodzieży, którą będzie chciała zrozumieć, bo trochę odchodzimy od naszej ludowości. Chcielibyśmy wrócić do naszych korzeni w tym właśnie projekcie – wyjaśnia.
– Jestem tak pół na pół przekonany do zespołów ludowych. Jednak moja babcia na przykład w takim zespole śpiewa – opowiada Kacper Kazak. – Dla mnie ciekawe są te koncerty zespołów ludowych, bo naprawdę to, co śpiewają w tych piosenkach, jest czasami dziwne, czasami ciekawe, czasem śmieszne. Chcemy coś takiego pokazać w naszym przedstawieniu – dodaje.
– Przed nami powstanie scenariusza – informuje Kacper Kazak. – Jak scenariusz powstanie, trzeba też ogarnąć parę zespołów do tego. Myśleliśmy nad tym, żeby pokazać to strefami ludowej muzyki, czyli od takich najbardziej starodawnych utworów w naszej miejscowości, czyli gminy Radecznica, która ma najstarsze utwory, do tych, które są już bardziej takie nowoczesne – tłumaczy.
– Przyznam, że zaskakujący projekt, chyba ambitny bardzo. Takie łączenie to jest przetrwanie, to jest również rozwijanie tych form i nowe pomysły. Połączenie tej tradycji i młodości może urodzić coś pięknego – komentuje Waldemar Pasek, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Radecznicy opiekujący się grupą Akord.
Premierę zaplanowano na przełom czerwca i lipca. W tle wybrzmiały fragmenty utworu „Lipka” w aranżacji zespołu Akord, który – zgodnie ze wstępną koncepcją – może być jedną z inspiracji musicalu.
Regionalny Konkurs Grantowy „Równać szanse 2020” jest organizowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, a realizuje go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży.
AlF / WT
Fot. Aleksandra Flis