„Wieźli nas kilka tygodni w bydlęcych wagonach”. 81. rocznica deportacji Polaków na Sybir

wojewoda 2 2021 02 10 210608

Prezes Związku Sybiraków, Janusz Pawłowski otrzymał dyplom uznania i Medal Wojewody Lubelskiego oraz Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego. Uroczystość związana była z 81. rocznicą masowych deportacji Polaków na Sybir oraz 80. urodzinami prezesa Związku Sybiraków. Janusz Pawłowski od lat zabiega o upamiętnienie tragedii, jaką były deportacje.

– Starałem się i staram się upamiętniać tę kartę historii, której nie ma w podręcznikach – mówi Janusz Pawłowski. – Wieziono nas na Wschód 10 lutego 1940 roku, kiedy w Polsce było -20 stopni Celsjusza, a podróż trwała od dwóch nawet do sześciu tygodni. Jechaliśmy w bydlęcych wagonach z otwartymi okienkami. Na środku wagonów były piecyki żelazne: czasami dali opał, czasami nie. Na każdym przystanku sprawdzali, czy wszyscy żyją. Jeśli nie, zrozpaczonym ludziom wyrywano zmarłe dzieci i wyrzucano je. I jeszcze przy tym Sowieci żartowali: „wilki też muszą coś jeść”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył medale Pro Patria w 81. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir

Janusz Pawłowski urodził się w polskiej rodzinie, która w 1940 roku została deportowana ze Lwowa do Kazachstanu w 1940 roku. Tam został osierocony. Został wychowany i przywieziony przez obcą rodzinę do Polski w 1946 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie wieńców przed pomnikiem Matki Sybiraczki w 81. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir

Uroczystość w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim poprzedziła msza  w intencji Polaków zmarłych i pomordowanych na zesłaniu oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Matki Sybiraczki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Msza święta w 81. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir

Podczas spotkania wojewoda lubelski wręczył także Medale Pro Patria osobom zasłużonym w kultywowanie pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Otrzymali je: ks. Dariusz Bondyra – rektor kościoła rektoralnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie; Renata Bielecka – dyrektor Bursy Szkolnej Nr 2 w Lublinie; Urszula Łapińska-Łubniewska – dyrektor XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru, Magdalena Śladecka – naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN o. Lublin i Norbert „Smoła” Smoliński – założyciel zespołu Contra Mundum.

LilKa / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version