Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Polska Fundacja Narodowa podpisały dziś (06.02) w Warszawie list intencyjny dotyczący współpracy. Obie instytucje chcą wspólnie wykorzystać własny potencjał i kompetencje m.in. w promocji polskiej kultury i potencjału technologicznego.
– Podpisanie listu intencyjnego jest potwierdzeniem celów statutowych, które wpisują się zarówno w działania Polskiej Fundacji Narodowej, jak i w zadania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, szczególnie w obszarze promowania wartości, które są fundamentem naszej państwowości i kultury, i z użyciem najbardziej nowoczesnych mediów – powiedział po podpisaniu dokumentów rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Przypomniał przy tym, że na KUL-u od niedawna funkcjonuje Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji, która – jak zaznaczył – ma kształcić m.in. liderów organizacji polonijnych na całym świecie.
– To jest oddziaływanie, które może przynieść bardzo wiele dobra konsolidując wiele przedsięwzięć, jakie są rozproszone w różnych częściach świata. I doświadczenie zarówno Polskiej Fundacji Narodowej, jak i nasze doświadczenia, szczególnie w środowiskach polonijnych, środowiskach szkół polskich i organizacji patriotycznych, przyniesie – jak myślę – bardzo pozytywne skutki – zaznaczył.
Dodał też, że program Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL dotyczy obszaru telewizji, radia, montażu, ale też mediów społecznościowych, które – jak ocenił ks. prof. Kalinowski – pozwolą na skuteczniejsze upowszechnianie wartości związanych z misją uczelni.
Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreślił, że podpisany przez fundację i KUL list intencyjny zakłada, że obie instytucje będą wspólnie wykorzystywały „wzajemne doświadczenia, potencjały, wiedzę, kadry i umiejętności”.
– Proszę zobaczyć, że jest bardzo wiele płaszczyzn, w których i Katolicki Uniwersytet Lubelski, i Polska Fundacja Narodowa tak naprawdę współgrają ze sobą i współgrać powinny. My produkujemy filmy, my dysponujemy największym w Polsce programem stypendialnym dedykowanym dla sportowców, finansujemy również stypendia o charakterze naukowym, także realizujemy przedsięwzięcia kampanijne – wymieniał Zarzecki.
Współpraca między PFN a KUL – jak zakłada list intencyjny – ma pozwolić „na wykorzystanie potencjału i kompetencji obu stron dla promocji polskiej nauki, kultury, historii, potencjału gospodarczego i technologicznego”. W liście zadeklarowano także wolę realizacji wspólnych projektów m.in. medialnych i edukacyjnych, skierowanych do młodzieży, mediów krajowych i zagranicznych oraz Polonii i Polaków mieszkających za granicą.
RL/PAP/opr. PrzeG
Fot. kul.pl