Zamość: ostatnie pożegnanie Marii Gmyz

20210215 121030 2021 02 15 184714

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy i mieszkańcy Lubelszczyzny pożegnali dziś Marię Gmyz – architekta, radną Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu PiS, zastępcę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i działaczkę społeczną.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości pogrzebowe Marii Gmyz. Msza święta w katedrze w Zamościu 

Msza żałobna pod przewodnictwem biskupa Mariusza Leszczyńskiego odbyła się w katedrze zamojskiej. Wśród uczestników był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Była przede wszystkim bardzo dobrym człowiekiem, z żelazną konsekwencją realizującym stawiane sobie cele – mówi minister Przemysław Czarnek: – Mam nadzieję, że jesteśmy już bardzo blisko odnowienia Akademii Zamojskiej, ale to ona przez ostatnie co najmniej dwie dekady konsekwentnie, nie zważając na różne trudności stała na czele komitetu odbudowy Akademii Zamojskiej. Jestem przekonany, że uda się nam to zrobić niebawem i to będzie również jej ogromna zasługa.

– Była w stu procentach oddana działalności na rzecz regionu – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa: – Wiele osób pamięta ją jako architekta pięknego ołtarza Jana Pawła II, z którego w 1999 roku odprawiał mszę. To ogromna strata dla Zamościa i Zamojszczyzny. Będzie nam jej bardzo brakowało.

Maria Gmyz była inicjatorką powołania katolickich szkół publicznych im. św. Ojca Pio w Zamościu: – Wśród różnych pól zainteresowań Marii Gmyz była troska o wychowanie młodego pokolenia – mówi dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zamościu, ks. Mariusz Skakuj: – Tej determinacji bardzo było potrzeba, gdy powstawały szkoły katolickie w Zamościu. Pani Maria była w grupie tych osób, które odczytały pięknie tę ideę rozwoju młodzieży przez wartości. Za to dzisiaj jako cała społeczność naszej szkoły katolickiej bardzo serdecznie chcemy podziękować.

Maria Gmyz otrzymała pośmiertnie odznakę honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego.

Maria Gmyz zmarła 10 lutego w Zamościu w wieku 65 lat. Spoczęła w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w miejscowości Hostynne pod Hrubieszowem.

AlF (opr. DySzcz)

Fot. Aleksandra Flis

Exit mobile version