Jeszcze w 2021 roku ma rozpocząć się budowa obwodnicy Nałęczowa. Wojewoda lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację tej inwestycji.
– To droga niezmiernie ważna dla rozwoju tego regionu Lubelszczyzny – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa. – Brak realizacji tej inwestycji przez kilkadziesiąt lat był oznaką bezwładu władz regionu. Chcemy ten bezwład absolutnie przełamać i skończyć z filozofią „nie da się”. Bardzo cieszymy się z decyzji wojewody, który wydał pozwolenie na budowę pierwszego etapu obwodnicy Nałęczowa. To droga niezmiernie dla rozwoju turystyki i gospodarki
– O obwodnicę gmina Nałęczów stara się od kilkudziesięciu lat. Kolejne samorządy dokładamy cegiełki do tego efektu, który mamy teraz. Natomiast w tej chwili determinacja Zarządu Województwa Lubelskiego spowodowała przyspieszenie działań i konkretny skok jakościowy, związany między innymi z zabezpieczeniem środków na wypłatę odszkodowań dla właścicieli nieruchomości. Finansowanie tego zostało już zabezpieczone w budżecie naszego województwa – mówi burmistrz Nałęczowa, Wiesław Pardyka
Mieszkańcy Nałęczowa cieszą się z tego, że powstanie obwodnica, która będzie oznaczała mniejszy ruch tranzytowy przez miasto. – Kiedy przychodzi weekend jest sznur samochodów. Mieszkańcy muszą nieraz naprawdę długo stać, żeby wjechać do własnej posesji. Obwodnica powinna być dawno zrobiona – mówi jeden z nich. – Uważam, że każde miasto tego typu jak Nałęczów, powinno mieć obwodnicę, ponieważ bardzo odciąża ona miejscowość od zanieczyszczeń. To też kwestia mniejszego hałasu i komfortu życia – dodaje inny.
Obwodnica Nałęczowa ma rozpoczynać się w Sadurkach przy skrzyżowaniu z drogą na Wojciechów i będzie przebiegała w pobliżu miejscowości Cynków i Strzelce. – Pierwszy etap obwodnicy, który teraz jest procedowany, kończy się przy drodze 826 – informuje Wiesław Pardyka.
– Na obwodnicy skorzystają nie tylko sami mieszkańcy, ale i uzdrowisko – dodaje burmistrz Pardyka. – W ramach zatwierdzonego przez ministra zdrowia aparatu uzdrowiskowego mieliśmy zalecenia, dotyczące zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń i hałasu w mieście. Obwodnica pomoże nam wyeliminować to zagrożenie dla utrzymania statusu uzdrowiska w Nałęczowie. Komfort życia mieszkańców też się poprawi. Na terenie gminy Nałęczów mamy zlokalizowane dwie największe w Polsce rozlewnie wód mineralnych. Ich rozwój jest korzystny dla gminy, bo wiąże się ze zwiększeniem liczby miejsc pracy. Jednak powoduje to tym także, że liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających przez drogi gminne i trasę wojewódzką, też się sukcesywnie zwiększa. Obwodnica pozwoli ten ruch wyprowadzić trochę poza granice samego Nałęczowa.
– Dla nas obwodnica Nałęczowa to inwestycja równie ważna jak na przykład rondo w Kołbieli. Jestem przekonany, że 2021 będzie rokiem, w którym wbijemy pierwszą łopatę na budowie pierwszego odcinka obwodnicy. Obecnie rozmawiamy z rządem, żeby inwestycja została sfinansowana z jego środków – dodaje wicemarszałek Michał Mulawa.
Z kolei w budżecie województwa już w ubiegłym roku zabezpieczono 8 milionów złotych na wykup gruntów pod obwodnicę, która ma mieć długość ponad 5 kilometrów.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. archiwum