Mija 100 lat od narodzin założyciela ruchu oazowego księdza Franciszka Blachnickiego. Kapłan przez kilkanaście lat związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, najpierw jako student, potem jako wykładowca i współtwórca Instytutu Teologii Pastoralnej.
– Ksiądz Blachnicki widział KUL, jako podbudowę teoretyczną dla ruchu żywego kościoła, bo taka była pierwsza nazwa ruchu światło-życie – mówi wykładowca KUL doktor Robert Derewenda. – Ksiądz Blachnicki można powiedzieć, przekuwał tę teologię soboru watykańskiego II, te najnowsze trendy w kościele na działalność duszpasterską. Zresztą tak to podsumował kardynał Wojtyła, który powiedział, że ruch oazowy to nic innego jak tak naprawdę teoria soboru watykańskiego II przełożona na praktykę. Rzeczywiście tak to ksiądz Blachnicki widział. Ksiądz Blachnicki mieszkał w Lublinie do połowy lat 70. – opowiada.
Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku na Śląsku. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, a następnie działał w konspiracji antyhitlerowskiej, za co został aresztowany i uwięziony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Po zakończeniu wojny wstąpił do seminarium i po jego ukończeniu w 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie.
Zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu. W 2005 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a 10 lat później papież Franciszek podpisał dekret potwierdzający heroiczność jego cnót.
EwKa / WT
Fot. unknown-anonymous, Public domain, via Wikimedia Commons