Pandemia koronawirusa spowodowała gwałtowny wzrost liczby dzieci w kryzysie psychicznym. Dla wielu z nich każdy dzień bez pomocy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce przygotowało więc „Rodzicielskie SOS” – zasady postępowania dla rodziców dzieci w kryzysie psychicznym. Jak postępować, gdy dziecko czeka na pomoc specjalisty? Jak zadbać o jego bezpieczeństwo? Jak rozmawiać by nie pogorszyć sytuacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szuka nie jeden rodzic. Poszukamy i my – a pomogą nam w tym: Kinga Kaczmarczyk, psychoterapeutka w SOS Wioskach Dziecięcych oraz Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn, mama zastępcza SOS.
Stowarzyszenie uruchomiło zbiórkę podpisów pod petycją, w której apeluje o zwiększenie dostępu do wielospecjalistycznej pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla potrzebujących dzieci i nastolatków w całej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Wsparcie można okazać również przekazując 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia. Aby pomóc zapewnić opiekę i specjalistyczne wsparcie dla potrzebujących dzieci, wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Szczegóły akcji 1% można znaleźć na stronie www.dziecisos.org
W drugiej godzinie audycji rozmawiamy o pierwszych momentach po otrzymaniu diagnozy związanej z chorobą dziecka ze spektrum autyzmu i o tym, jak przebiega proces akceptacji tej nowej, trudnej sytuacji w rodzinie.
Jak orzeczenie „autyzm” wpłynęło na życie rodzinne: relację małżeńską, kontakt z pozostałymi dziećmi? Jak zmienił się stosunek do chorego dziecka? Jak na autystyczne dziecko reaguje otoczenie bliższe i dalsze rodziny dziecka z autyzmem? Te tematy poruszamy w rozmowie z przedstawicielami Fundacji „Wiatraki” a zarazem z mamami, które podzielą się swoim doświadczeniem życia z dziećmi w świecie autyzmu: Eweliną Kanadys – prezesem Fundacji „Wiatraki”, Renatą Jankowską-Płonką oraz Katarzyną Wachowicz i Martą Łukasik.
Do usłyszenia po 22:00 mówi Magdalena Lipiec- Jaremek.
Fot. pixabay.com