Abp Sawa w liście na początek postu: Trzeba we wszystkim być całkowicie wiernym Chrystusowi i swojej Cerkwi

abp sawa1 2021 03 08 133234

Nigdy wcześniej człowiek nie był tak słaby i pusty duchowo – napisał w liście na początek wielkiego postu zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa. Podkreślił, że to okres pokory i pokuty w trudnych, złożonych czasach pełnych m.in. duchowych rozczarowań.

W tym roku Wielkanoc w Kościele wschodnim przypada 2 maja, czyli cztery tygodnie po świętach katolików. Post prawosławnych rozpocznie się w poniedziałek 15 marca. Tradycyjnie poprzedzi go niedziela przebaczania win.

W związku z rozpoczynającym się niedługo wielkim postem metropolita Sawa skierował list do wiernych i duchowieństwa. W poniedziałek opublikowała go oficjalna strona internetowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Hierarcha podkreślił, że w złożonych, trudnych czasach „pełnych duchowych rozczarowań, wszelkiego rodzaju pokus i ograniczeń”, wielki post ma ogromne znaczenie duchowe.

– To czas specjalnych modlitw, oczyszczenia i wstrzemięźliwości. To one dają człowiekowi impuls w postaci nowych sił do zmagań z pokusami naszych czasów – napisał abp Sawa.

Zaznaczył, że główną ideą postu jest „wyniesienie duszy ponad ciało, wzbudzenie do pokuty za grzechy i postanowienia, aby ich więcej nie popełniać”.

Zwierzchnik polskiej Cerkwi uważa, że nigdy wcześniej człowiek nie był „tak słaby i pusty duchowo”, jak dzisiaj. W jego ocenie powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, ale za jeden z głównych uznał „katastrofalną zamianę miejscami wartości”, polegającą na tym, że „współczesny człowiek – zamiast służyć duchowi – służy ciału i pożądliwościom”.

– Z tego to powodu rozmnożyło się bezprawie, ostygła miłość. Człowiek, utraciwszy zdolność kochania, stracił wewnętrzną siłę i stał się zabawką w rękach swoich namiętności i wszelkiego rodzaju złych mocy, które go opętały – napisał metropolita.

– Dzisiejszemu złu możemy oprzeć się jedynie dzięki rozumnej wierze i pomocy Chrystusa. Aby była ona w nas skuteczna, trzeba we wszystkim – i dużym, i małym – być całkowicie wiernym Chrystusowi i swojej Cerkwi – dodał, podkreślając, że wiara umacnia się podczas wielkiego postu.

– To czas pokory i pokuty. (…) Post oczyszcza ducha ludzkiego, przywraca siłę duchową nad słabościami ciała (…) Prawosławny chrześcijanin wie, że nie ma takiego grzechu, który nie poddałby się w świetle pokuty – napisał abp Sawa.

Zgodnie z praktyką cerkiewną związaną z wielkim postem poprosił w imieniu własnym i całego duchowieństwa o przebaczenie grzechów.

– Zgrzeszyliśmy słowem, czynem, myślą i uczuciami. Przebaczcie nam, grzesznikom – dodał.

Data Wielkiejnocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto to przypada w tym samym terminie. Przeważnie prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują ją po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa.

Dokładnych danych o liczbie prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, ale hierarchowie uznają te dane za niemiarodajne.

 

RL/PAP/WP

Fot. archiwum

Exit mobile version