Biłgoraj inwestuje w kształcenie zawodowe

138964483 1861973770633486 225561755829492064 o 2021 03 23 170408

Przed uczniami klas ósmych szkół podstawowych stoi w tej chwili wybór szkoły średniej. Młodzi ludzie mogą wybrać licea ogólnokształcące lub technika i szkoły branżowe, kształcące w konkretnych zawodach.

Do tego, by wybrać kształcenie zawodowe, zachęca między innymi samorząd powiatu biłgorajskiego. W pięciu szkołach zawodowych realizuje współfinansowany ze środków zewnętrznych program „Wysokie kompetencje – pewna przyszłość zawodowa uczniów szkół zawodowych powiatu biłgorajskiego”. Warte ponad 5 milionów 200 tysięcy złotych zadanie dofinansowane jest kwotą 4 milionów 700 tysięcy złotych. Z czego ponad 2 miliony złotych przeznaczone jest na zakup wyposażenia do klasopracowni.

– Realizujemy kolejny projekt ze środków unijnych, którego celem jest przede wszystkim doposażenie pracowni Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w sprzęt specjalistyczny służący do kształcenia zawodowego – informuje dyrektor Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej Jerzy Buczko.

– Znajdujący się w klasopracowni instalacji elektrycznych sprzęt otrzymaliśmy w ramach projektu – mówi Jan Kondrat, nauczyciel zawodu w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju. – Sprzęt będzie wykorzystywany do ćwiczenia. Są tablice demonstracyjne, które obrazują realne usterki, które można badać i usuwać w instalacjach elektrycznych. Oprócz tego są przyrządy pomiarowe najnowszej generacji. Ponadto mamy również tutaj panele fotowoltaiczne, które w tej chwili są na topie. Ludzie to instalują, więc trzeba potrafić to instalować, obsługiwać i badać – dodaje.

– Znajdujemy się na pracowni diagnostyki elektronicznej mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych. Mamy tutaj sprzęt do diagnostyki pojedynczych elementów, czujników, czy elementów wykonawczych, które występują w pojazdach samochodowych – opowiada Sławomir Sitarz, koordynator projektu. – Następnie mamy już bardziej zaawansowany sprzęt do diagnostyki całych układów, takich jak układ zapłonowy, wtryskowy pojazdów, o systemy diagnostyczne, diagnoskopy, OBD, które potrafią zdiagnozować wszystkie systemy, które są w pojeździe samochodowym. Żeby nadążać za postępem technicznym, w ostatnim czasie pozyskaliśmy samochody z napędem hybrydowym, jako najnowocześniejsze rozwiązanie obecnie na rynku pojazdów samochodowych – dopowiada.

– To jest właśnie ta nowoczesność – twierdzi Alicja Dziwura z klasy 3AS, czyli profilu technik pojazdów samochodowych. – Mamy kontakt właśnie ze sprzętami, które dają nam duże pole manewru w przyszłości. Zdobywamy doświadczenie na takim sprzęcie przyszłości. Mamy przecież i komputery, różne stanowiska badawcze. Jeśli chcemy iść w tym kierunku, to jest naprawdę duża szansa dla nas. Uważam, że szkoła właśnie staje się taką stacją diagnostyczną. Dzięki temu, dzięki tym projektom, szkoła staje się takim miejscem, w którym możemy nauczyć się tej nowoczesnej technologii i w przyszłości na rynku pracy będzie nam po prostu łatwiej znaleźć pracę – dodaje.

– Projekt był pomyślany tak, że dostawy, które otrzymaliśmy, są kierowane do różnych naszych pracowni, a równocześnie zawodów. W szczególności do zawodów w branży samochodowej, mechatronicznej, elektryczno-elektronicznej, ponieważ kształcimy w tych zawodach jako kierunkowych – tłumaczy Jerzy Buczko.

– Jest to niezwykle ważne, żeby wspierać nasze szkoły, ciągle modernizować bazę sprzętową. Dzięki temu stajemy się bardziej konkurencyjni, a nasi absolwenci są wykształceni. Ta nauka w przyszłości gwarantuje rozwój zawodowy, ciekawą przyszłość, a co za tym idzie, absolwenci stają się niezwykle pożądanym „towarem” na rynku pracy – dopowiada Andrzej Szarlip, biłgorajski starosta.

W związku z obostrzeniami stanu pandemii nie odbywają się dni otwarte szkół. W powiecie biłgorajskim w związku z tym wydany ma być specjalny przewodnik po szkołach średnich. W formie elektronicznej i drukowanej ma trafić do wszystkich uczniów szkół średnich.

TsF / WT

Fot. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju FB

Exit mobile version